telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

7 rád pre zdravé oči, keď pracujete na počítači

7 rád pre zdravé oči, keď pracujete na počítači
Trávite denne dlhé hodiny pred monitorom? Uprený pohľad a strnulé pozeranie na obrazovku je dnes bežnou súčasťou pracovného dňa mnohých ľudí. Tento novodobý trend si však bez milosti vyberá svoju daň. Možno ste už započuli pojem „syndróm počítačového videnia“. Medzi jeho typické prejavy patria podráždené oči, znížená schopnosť zaostriť a dvojitý obraz. Týmto nepríjemnostiam však možno celkom účinne predchádzať. Stačí, keď dodržíte niekoľko preventívnych opatrení.
 

1. Častejšie žmurkajte a zvlhčujte oči

Možno vám to znie ako príliš banálne odporúčanie, verte ale, že má svoje opodstatnenie. Žmurkanie totiž zaisťuje rovnomerné rozloženie slzného filmu na oku, čo je pre zdravý a ostrý zrak úplne zásadné. Slzy odplavujú z povrchu očí nečistoty, chránia ich pred rôznymi mikróbmi a vyživujú rohovku. Každý človek žmurkne počas dňa v priemere dvadsaťkrát za minútu. Pri práci na počítači je to ale len osemkrát! Keď k tomu ešte pridáte fakt, že celý deň presedíte v klimatizovanej kancelárii, ktorá suší vzduch i sliznice v očiach, je nad slnko jasné, že si tak koledujete o problém. V takom prípade môžu byť vítaným pomocníkom zvlhčujúce kvapky (ktoré možno prípadne aplikovať i na kontaktné šošovky).
 

2. Zaostrujte na blízko a na diaľku

Snažte sa nepozerať celý čas na jedno miesto, ale uvoľnene pohybujte očami po celej obrazovke. Kedykoľvek si spomeniete, urobte krátke akomodačné cvičenie. Zaostrite na niekoľko sekúnd na nejaký blízky predmet (napr. šálku s kávou alebo diár na vašom stole) a potom sa na chvíľku zahľaďte z okna (prípadne na nejaký vzdialenejší objekt v miestnosti). Alebo skúste nasledujúce cvičenie. Palec jednej ruky vztýčte asi 20 cm od nosa a druhý palec umiestnite na vzdialenosť celej ruky tak, aby sa oba prsty prekrývali. Zaostrite na prvý palec a potom mrknutím preostrite na druhý. Opakujte celkom dvadsaťkrát.
 

3. Trénujte okohybné svaly

Tiež očné svaly potrebujú tréning. Je to ľahké a účinné a zaberie to len pár minút denne. Môžete pohybovať očami striedavo hore a dole, doľava a doprava, v smere uhlopriečky, zakrúžiť nimi v oboch smeroch, rýchlo zažmurkať… Medzi jednotlivými cvikmi si dajte vždy malú pauzu a oči na 10 sekúnd zatvorte. Môžete ich tiež zľahka prikryť dlaňami – ale tak, aby ste sa ich nedotýkali rukami – a pritom si predstavovať príjemné farby. Cvičte s otvorenými i zatvorenými očami a samozrejme bez okuliarov.
 

4. Zamedzte nadmernému oslneniu

Nastavte si osvetlenie pracovného miesta tak, aby lesk na monitore bol, ak je to možné, čo najnižšie. Vaše oči sa nebudú musieť zbytočne namáhať. Myslite tiež na to, že na monitor by nemalo dopadať priame svetlo z okna. Čo sa týka umelého osvetlenia v kancelárii, malo by byť skôr tlmenejšie.
 

5. Vyhnite sa blikajúcej obrazovke

Ak je to možné, zadovážte si monitor s označením „flicker free“. Ten vďaka novej technológii zabraňuje preblikávaniu obrazu a je omnoho šetrnejší voči vašim očiam, ktoré sa tak ľahko neunavia. Pre každodennú prácu na počítači je tento typ monitora úplne ideálny. Nastavte si také písmo na obrazovke, ktoré by malo byť dostatočne veľké, aby ste nemuseli „lúštiť blchy“, a upravte jas. Mal by byť približne rovnaký ako jas v okolí.
 

6. Buďte aspoň občas off-line

Sotva v práci vypnete počítač, vezmete do ruky tablet alebo mobil? Takto si vaše oči nikdy poriadne neoddýchnu. Doprajte si aspoň jeden deň v týždni bez všetkých obrazoviek. Nie je to taká nesplniteľná požiadavka, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
 

7. Podporte oči správnou výživou

K zdraviu svojich očí môžete prispieť tiež pomocou živín podporujúcich normálny stav zraku. Patrí medzi ne predovšetkým zinok a vitamín A. Komplexnú výživu pre oči ponúkajú tiež kvalitné výživové doplnky, napríklad Lutein Plus s obsahom mnohých potrebných živín. Dajú sa voľne kúpiť v lekárni či v e-shope.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu