telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Ako hormóny ovplyvňujú náš život

Ako hormóny ovplyvňujú náš život
Hormóny sú látky, ktoré majú vplyv na činnosť rôznych orgánov a zúčastňujú sa na všetkých metabolických pochodoch. Sú to v podstate poslovia nesúci dôležité informácie, ktoré následne vyvolávajú zmeny v celom organizme. Väčšinu hormónov produkujú žľazy s vnútornou sekréciou, iné sa tvoria priamo v krvi alebo niektorých orgánoch. Celý tento systém je perfektne zladený, a keď v ňom niečo zaškrípe, ihneď to zbadáte.

 

Estrogény chránia srdce a kosti

Ženské pohlavné hormóny estrogény vznikajú hlavne vo vaječníkoch (v menšej miere tiež v kôre nadobličiek, v tukovom tkanive a počas tehotenstva i v placente). Sú nevyhnutné pre vývoj sekundárnych pohlavných znakov a ovplyvňujú priebeh menštruačného cyklu (u mužov, ktorí takisto majú v tele menšie množstvo estrogénov, regulujú napríklad vývoj spermií a libida – sexuálnej túžby). Okrem toho sa podieľajú i na raste kostí. Ich úbytok preto súvisí s osteoporózou (rednutím kostného tkaniva), ktorá je veľkým strašiakom pre ženy v období klimaktéria. Rovnako ako vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení, proti ktorým nás estrogény tiež chránia. Ich nedostatok je možné vyriešiť substitučnou hormonálnou terapiou, alebo zaradením výživových doplnkov či potravín s vysokým obsahom fytoestrogénov (rastlinné zložky podobné estrogénom). Tieto látky sa nachádzajú predovšetkým v peli a materskej kašičke, červenej ďateline, pohánke alebo sójových produktoch.

 

Endorfíny podporujú dobrú náladu

Určite ste už počuli o „hormónoch šťastia“. Takto sa označujú endorfíny, látky vznikajúce v mozgu, ktoré podporujú dobrú náladu a ovplyvňujú vnímanie bolesti. Ďalším hormónom, ktorý nás dokáže povzbudiť a dodať potrebnú dávku energie, je dopamín. Trojicu životabudičov uzatvára serotonín, ktorý slúži ako prenášač nervových vzruchov. Ak nám niektoré z týchto hormónov chýbajú, sme unavení, bez nálady, v noci nemôžeme spať, prepadajú nás úzkostné, niekedy dokonca až depresívne stavy, a vyčerpá nás každá maličkosť. Existujú pritom celkom ľahké spôsoby, ako zvýšiť hladinu týchto hormónov. Veľmi pomáha pobyt na čerstvom vzduchu, pohyb a pravidelná konzumácia niektorých druhov potravín (napríklad vlašské a kešu orechy, tvaroh, losos, pstruh, sardinky, tuniak, ovsené vločky, šošovica, sója alebo kvalitná horká čokoláda).

 

Melatonín regeneruje a omladzuje

Melatonín sa niekedy nazýva spánkový hormón. Vzniká v mozgovom prívesku (šuška, epifýza). Jeho produkcia začína okolo 22. hodiny a ustáva nadránom. Melatonín býva prirovnávaný k „elixíru krásy a mladosti“, a to plným právom. Počas spánku sa totiž naše telo regeneruje, takže ak zaľahnete včas, na druhý deň ráno sa zobudíte krásne oddýchnutí a plní síl. Pre správnu tvorbu melatonínu je však dôležité, aby bola v spálni čo najväčšia tma a aby vás nič nerušilo (hovor ľudí vo vedľajšej miestnosti, zvuky televízie, svetlo pouličných lámp prenikajúce oknom apod.).

 

Štítna žľaza riadi spotrebu energie

Malá žľaza s vnútornou sekréciou tvarom pripomínajúca motýľa sa nachádza na prednej strane krku pred priedušnicou. Produkuje hormóny tyroxín a trijodotyronín. Ochorenia štítnej žľazy postihujú osemkrát častejšie ženy a ich výskyt stúpa s vekom. Medzi najčastejšie poruchy patrí znížená či zvýšená činnosť štítnej žľazy. Ste v poslednej dobe veľmi unavení a chýba vám energia? Ak zároveň trpíte zimomravosťou, bezdôvodne sa vám zvyšuje váha, trápi vás zápcha a padajú vám vlasy, je veľmi pravdepodobné, že máte do činenie s hypotyreózou (znížená funkcia štítnej žľazy), pre ktorú je typický nedostatok hormónov. Opačná situácia nastáva pri hypertyreóze (zvýšená funkcia štítnej žľazy), kedy je naopak hormónov viac, než organizmus potrebuje. Ľudia s touto poruchou bývajú hodne nepokojní, ako by ich neustále niečo hnalo vpred. Často sa tiež sťažujú na návaly tepla, zlý spánok a bezdôvodnú náladovosť. Niektorí trpia hnačkami a nekontrolovane chudnú, hoci nedržia žiadnu diétu. Typickým prejavom hypertyreózy sú i nápadne vystúpené oči (tzv. exoftalmus). Týkajú sa niektoré z uvedených príznakov tiež vás? Zájdite si k lekárovi, na stanovenie diagnózy stačí krvný test a vyšetrenie ultrazvukom.

Pre správnu činnosť štítnej žľazy je dôležitý dostatočný príjem jódu. Jeho jediným prírodným zdrojom sú morské ryby a iné morské živočíchy. Na to, aby sme prijali potrebné množstvo tohto prvku, by sme však denne museli skonzumovať 100–250 g rybieho mäsa, čo je schopný dodržať asi len málokto. Oveľa pohodlnejšie riešenie ponúkajú kvalitné výživové doplnky s obsahom prírodného jódu, ktoré je možné voľne kúpiť v lekárňach a na e-shope.

 

Ďalšie dôležité hormóny


Inzulín: Hormón slinivky brušnej, ktorého nedostatok spôsobuje vznik cukrovky. Pri diabete 1. typu sa netvorí vôbec žiadny inzulín, pre diabetes 2. typu je typická znížená citlivosť tela voči inzulínu.

Oxytocín: Látka, ktorá vzniká v mozgovom podvesku (hypotalamus), ovplyvňuje priebeh pôrodu, materstvo a medziľudské vzťahy vôbec. Je označovaný za hormón lásky a dôvery. K zvýšeniu jeho hladiny prispievajú nežné dotyky, maznanie a vzájomná blízkosť.

Adrenalín: Hormón vznikajúci v nadobličkách, ktorý sa do krvi vylučuje v stave ohrozenia – pri strachu a úzkosti alebo vtedy, ak je človek vo veľkom strese. Pripravuje organizmus na „útek, či boj“.

Testosterón: Mužský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v semenníkoch. V tele ho však majú i ženy (len asi 10- krát menej). Ovplyvňuje vývoj mužských pohlavných znakov, produkciu spermií, podieľa sa na raste svalov a kostí a tiež na rozvoji typicky mužských vlastností (súťaživosť, dravosť, snaha vyniknúť…).
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu