telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Ako sa sexualita s vekom mení

Ako sa sexualita s vekom mení
Sexualita je jedna z foriem sebavyjadrenia. Aj keď si väčšina ľudí predstavuje pod ňou „len“ pohlavný styk, je za ňou oveľa viac. Nie je to len o mechanizme, naopak, je to o objavovaní svojho tela aj svojho nastavenia, odovzdania, intimite, jemnej či divokej hravosti, je to forma uvoľnenia, splynutia, ale tiež forma odbúrania dopadov stresu. Jej náboj sa počas života mení, pozrime sa ako.
 

Dospievanie a puberta

Puberta je spájaná s pohlavným dozrievaním. V tele chlapcov i dievčat sa odohrávajú hormonálne búrky, ktoré menia ich postoj k okoliu, sebe samým a, samozrejme, k sexualite. Zatiaľ čo dievčatá sa stretávajú s menštruáciou, chlapcov v tomto veku zrejme po prvýkrát navštívi nočná polúcia. Pretože zmien je skutočne veľa (fyziologických aj mentálnych), býva toto obdobie skutočne náročné. Spočiatku sa môžu objaviť rozpaky a hanba. Druhým extrémom sú potom agresívne túžby. Sexualita začína byť témou. Býva často romanticky vyladená, prípadne sprevádzaná práve pocitmi hanby z prežívania „novej“ túžby. Sexualita sa väčšinou vybíja formou bozkávania či vášnivých dotykov, objavujú sa prvé sexuálne skúsenosti, hnané však viac túžbou než skutočným zážitkom.
 

Prvé vzťahy

Prvé vážnejšie vzťahy, keď žena či muž po prvýkrát priznávajú určitú formu záväzku, sú často sprevádzané nadšeným sexuálnym objavovaním. Prvé lásky bývajú veľmi intenzívne, a to po všetkých stránkach. Svet vidíme v optimistických farbách a nič nás nemôže z našich „zamilovaných“ výšin zhodiť. Táto fáza väčšinou končí, keď si uvedomíme, že život je premenlivý a ponúka aj iné pokušenia ako sexualitu, a tiež je tu určitá forma zodpovednosti. Pristanie na zemi spôsobuje rozchody partnerov, pretože zistia, že ich oheň zdanlivo vyhasol.
 

Dlhodobý vzťah

Približne po 3 rokoch vzťahu dochádza k akémusi prebudeniu. Svojho partnera či partnerku začneme vidieť v úplne novom svetle. Táto fáza je celkom prirodzená. Väčšina párov sa jej obáva. Ako pri každej zmene aj tu je, samozrejme, cítiť isté ohrozenie. Avšak málokto si uvedomí, že príroda nám dáva priestor na prehĺbenie vzťahu, nie na jeho rozpustenie. Harmonické vzťahy (aj tu sa objaví občasný nesúlad) sa vyznačujú tým, že v nich partneri cítia veľké sebauvedomenie. Začínajú poznávať svoje telo, túžby, potreby i strachy. A majú túžbu i odvahu sa o to podeliť s partnerom aj v oblasti sexuality. Milovanie prestáva byť honbou za vyvrcholením (je skôr akýmsi príjemným bonusom), prípadne za snahou uľaviť si, ale stáva sa skôr úprimným prejavom intimity.
 

Zrelý vek

Milovanie v zrelom veku je oveľa väčšie tabu než sexuálne vystrájanie mladistvých. Tu sa skutočne preukáže, či sa partneri milujú z povinnosti, prípadne pre zníženie vnútorného tlaku, alebo sa vydali na cestu partnerskej intimity. Zatiaľ čo tá prvá skupina sexuálne aktivity väčšinou zo svojho života vyčlení, tá druhá má ešte obrovský priestor na prežívanie. Intenzita i frekvencia sú, samozrejme, individuálne, zážitky však bývajú veľmi obohacujúce. Často intenzívnejšie než v mladom veku, kedy žena ani muž nenasledovali svoje túžby, ale hnala ich živelnosť.
 

Niekedy je milovanie komplikované

V akomkoľvek veku sa môže v oblasti sexuality objaviť nejaký problém. U mužov sú to najčastejšie problémy s erekciou, znížená túžba po sexe alebo predčasná ejakulácia. Pre mužskú plodnosť a reprodukčný systém je dôležitý zinok. Nielenže udržuje normálnu hladinu testosterónu, ale navyše predstavuje účinný nástroj na podporu funkčného imunitného systému a je dôležitý pre ochranu buniek pred pôsobením voľných radikálov. Kvôli potrebnej dennej dávke na zdravie prostaty, ktorá spôsobuje najčastejšie zdravotné komplikácie u mužov nad 40 rokov a je s potenciou úzko prepojená, je vhodné ho užívať formou výživových doplnkov, ideálne v kombinácii s bylinami.

Ženy v sexuálnej oblasti najviac ovplyvňuje tehotenstvo a obdobie po ňom, prípadne menopauza. Svoju úlohu tu hrá aj osobné nastavenie (predovšetkým v oblasti prijatia svojho tela), sebanaplnenie a výchova. Ženy potrebujú mať predovšetkým pocit bezpečia, ktorý im dovolí uvoľniť sa.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu