telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Bojové športy ako cesta k zdraviu a vnútornej rovnováhe

Bojové športy ako cesta k zdraviu a vnútornej rovnováhe
Nech už je reč o tradičných disciplínach praktizujúcich boj bez zbrane, ako je karate, judo, taekwon-do, aikido či brazílske jiu-jitsu, o bojových umeniach, ktoré používajú šable a meče (kendó, iaidó, džódó, kobudo) alebo o moderných športoch ako MMA či Krav Maga, všetky majú jedno spoločné – učia nás nielen bojovým technikám, ale i zdravej sebadôvere, pokore a etike, ktorá nekončí za dverami telocvične. Učia nás byť človekom, ktorý žije naplnený život. To je i dôvod, prečo nikdy nie je neskoro začať, bez ohľadu na to, či máte dvadsať alebo šesťdesiat. Venovať sa bojovému umeniu znamená byť stále na ceste...

O bojových umeniach kolujú medzi ľuďmi rôzne mýty (aby mohol človek cvičiť, musí byť v perfektnej kondícii, bojové športy sú hlavne pre tých, ktorí sa radi bijú, apod.), ktoré mnohých odradí často ešte skôr, než sa zájdu pozrieť na prvú lekciu. Neverte všetkému, čo sa hovorí, a presvedčte sa sami, či práve tento druh aktivít bude pre vás tým pravým orechovým. Ak sa pre niektorú z nich rozhodnete, po čase s úžasom zistíte, ako veľmi bojové umenia prospievajú telu i duši.
 

Nechajte svoje telo, nech sa prejaví

Omnoho väčšia pohyblivosť, obratnosť, ohybnosť, rýchlejšie reakcie, ale tiež lepšia stabilita, koordinácia pohybov a svalová sila – to sú len niektoré z mnohých benefitov, ktoré získate vďaka pravidelným tréningom. A to dokonca i vtedy, ak sami seba považujete za nemotorných a rodených športových antitalentov. Naše telo má totiž úžasnú vnútornú inteligenciu, a ak s ním budete sústavne pracovať, presvedčí vás, že dokáže neuveriteľné veci. Máte v pláne zhodiť i nejaké nadbytočné kilá? Aj v tomto prípade sú pre vás bojové športy úplne ideálne.
 

Spoznajte, ako chutí „tu a teraz“

Ruka v ruke s lepšou telesnou kondíciou ide i vyššie sebavedomie a viera vo vlastné schopnosti, a to je poklad na nezaplatenie. O čo lepšie sa žije tomu, kto o sebe nepochybuje a kráča životom pevne a s dôverou? Počas tréningov sa naučíte tiež omnoho lepšie sústrediť, koncentrovať energiu na jeden cieľ a hlavne – byť „tu a teraz“, čo je podľa mnohých mystikov a filozofov jediný spôsob, ako byť skutočne šťastným. Bdelá prítomnosť – niečo, čo v dnešnej hektickej dobe zažíva už len málokto – je stav absolútnej sústredenosti a zároveň i relaxácie, kedy je telo hlboko uvoľnené a kedy sa môžu naplno rozbehnúť samouzdravovacie procesy.
 

Spojte sa s dychom a zastavte myseľ

Veľmi dôležitá je tiež otázka dychu. Väčšina z nás dýcha nesprávne. Pri nádychu sa nám dvíhajú ramená a kľúčne kosti, rebrá sa posúvajú nabok, brucho máme vtiahnuté, hrudník rozšírený. Nie je divu, že nám potom chýba vzduch a sme nútení dýchať v rýchlejšom tempe (najmä tí, ktorí majú nejaké to kilo navyše). Pri takom spôsobe dýchania prichádzajú do pľúc malé dávky kyslíka a pľúca potom pracujú o to intenzívnejšie, ale len vo svojej hornej časti. Čím sme starší, tým väčšia časť pľúc sa prestáva aktívne podieľať na procese dýchania a telo je potom doslova hladné po kyslíku. To môže neskôr viesť k vzniku rôznych dýchacích ťažkostí, ale i srdcových, žalúdočných a črevných ochorení, ťažkostiam s obličkami, pečeňou alebo s pankreasom.

Pri bojových športoch sa musíte koncentrovať na svoj dych, vnímať ho a byť s ním neustále v spojení. Tým sa nielen naučíte zdravo dýchať, ale – aspoň na pár okamihov – zastavíte myseľ. Odpojíte sa! Zbavíte sa stresu a negatívnych emócií. Koncentrácia na dych vám umožní zabudnúť na seba (svoje ego), splynúť so všetkým a dostať sa do stavu dokonalej harmónie.
 

Podporte činnosť srdca i pamäť

Mnoho bojových umení vyžaduje dôkladný fitnes tréning, aby ste časom bez problémov zvládli silné opakujúce sa pohyby pri vysokej intenzite. Že sa tieto aktivity pozitívne odrazia na vašom zdraví (napr. zníženie krvného tlaku a srdcovej frekvencie), hádam ani nie je potrebné dodávať. Ak teda chcete zostať dlhodobo fit, bojové umenie je jedným z osvedčených spôsobov, ako to dosiahnuť. A to nie je všetko. Bojové umenia môžu tiež pozitívne ovplyvniť naše kognitívne schopnosti, ako je pamäť, pozornosť, rečové funkcie, rýchlosť myslenia, schopnosť pochopiť informácie atď. Najskôr preto, že ide o veľmi efektívnu pohybovú kombináciu, ktorá má priaznivé účinky na mozog.

Sčítané a podčiarknuté: cvičením bojových umení môžete jedine získať – pevnejšie zdravie, lepšiu telesnú zdatnosť, vnútorný pokoj a rovnováhu, väčšiu sebadôveru a v neposlednom rade nádhernú záľubu, s ktorou si bohato vystačíte na celý život.
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu