telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Chcete rozhýbať lymfu? Skáčte na trampolíne!

Chcete rozhýbať lymfu? Skáčte na trampolíne!
Voľne prúdiaca lymfa je nevyhnutnou podmienkou celkového zdravia. Táto bezfarebná či slabo nažltkastá tekutina odvádza z tela všetky škodliviny (baktérie, vírusy, bielkoviny, toxíny, a dokonca aj rakovinotvorné látky). Pokiaľ lymfatický systém pracuje správne, všetko je v poriadku. V opačnom prípade sa čoskoro objavia rôzne zdravotné problémy, ako sú napríklad opuchy, bolesti hlavy a kĺbov, vyrážky alebo ekzémy, celulitída, zvýšená únava či zdanlivo bezdôvodné priberanie na váhe. A to sú len tie ľahšie ťažkosti...

V našom organizme sa každý deň vytvoria približne 3 – 4 litre lymfy (alebo miazgy). Z toho asi liter prúdi lymfatickým systémom, ktorého dôležitou súčasťou sú lymfatické uzliny. Tie fungujú ako super účinné filtre, ktoré zadržujú všetky škodlivé látky. Pokiaľ z nejakého dôvodu nemôže lymfa voľne prúdiť, v tele sa začnú hromadiť toxíny a odtiaľ je už len krôčik k vzniku rôznych ťažkostí a ochorení.
 

Pomôže masáž a pravidelný pohyb

Problém „lenivej lymfy“ najčastejšie súvisí s nezdravou životosprávou – strava plná sladkostí a prepálených tukov, každodenný nedostatok tekutín (káva sa skutočne nepočíta!), sedavý spôsob života, minimum pohybu a v neposlednom rade aj stres. Čo v praxi znamená, že v dnešnej uponáhľanej dobe len ťažko nájdete človeka, ktorý by nemal problémy so spomalenou lymfou. Na to, aby ste ju rozhýbali, je teda potrebný predovšetkým pohyb. Miazgový systém totiž nemá vlastnú pumpu ako krvný obeh, takže mu musíte pomôcť vy sami. Ako? Napríklad tým, že si zájdete na lymfatickú masáž (tzv. lymfodrenáž). Alebo premôžete lenivosť a začnete sa trochu viac hýbať.
 

Účinky sa dostavia takmer okamžite

Pokiaľ ste lymfatickú masáž ešte nikdy neskúšali a máte radi jemné dotyky, potom si to priam kráľovsky užijete. Masér pomocou špeciálnych hmatov odvedie lymfu do oblasti kľúčnych kostí, kde prechádza do krvného obehu, následne sa prefiltruje cez obličky a nakoniec odchádza močom von z tela. Napriek tomu, že táto procedúra pripomína na prvý pohľad len akési nežné hladenie, je veľmi účinná, čo môžete vidieť bezprostredne po jej skončení. Ak vás napríklad trápili opuchnuté lýtka, po masáži akoby zázrakom spľasnú, a džínsy, ktoré ste predtým nemohli zapnúť, vám budú teraz v páse o poznanie voľnejšie.
 

Proces detoxikácie podporí pitný režim

Po masáži sa v tele rozbehne silný proces detoxikácie, pri ktorom lymfatický systém pracuje mnohonásobne rýchlejšie než obvykle. Aby ste túto očistu podporili, treba zásobiť telo dostatkom tekutín (najlepšie čistou vodou alebo zeleným čajom). Samozrejme, v tomto čase zabudnite na kávu či alkohol.
Niektoré wellness štúdiá dnes ponúkajú aj prístrojovú lymfodrenáž, ktorá sa robí pomocou tzv. nafukovacích nohavíc. Tej sa však radšej vyhnite. Prístroj nastavený na určitý tlak neberie – na rozdiel od maséra – ohľad na vaše individuálne potreby. Prístrojová lymfodrenáž sa navyše robí iba v oblasti nôh a brucha, kým pri ručnej masáži sa pracuje s celým telom.
 

Skúste nordic walking a power jogu

Ako sme už povedali, na rozhýbanie lymfy sa musíte rozhýbať aj vy sami. Na začiatok skúste nejakú aeróbnu aktivitu, ktorá vás bude baviť, napríklad chôdzu, nordic walking, jazdu na bicykli alebo plávanie. Tým postupne
aktivujete svaly, ktoré až dosiaľ odpočívali a ktoré sa potom stanú motorom poháňajúcim lymfu. Máte radi power jogu? To je ďalšia vhodná aktivita, pomocou ktorej môžete podporiť činnosť lymfatického systému (k
cielenému pohybu lymfy prispieva napríklad pozícia sviečky – sarvangasana, ktorú si určite pamätáte ešte z hodín telocviku).
 

Vyskáčte sa na trampolíne

Jednou z najlepších aktivít na prebudenie zlenivenej lymfy je skákanie na trampolíne. Pri každom výskoku sa totiž znižuje tlak, ktorý pôsobí na chlopne, tie sa otvárajú a lymfa potom voľne prúdi a odplavuje všetky odpadové produkty a ďalšie nežiaduce látky. Cvičenie je nielen zábavné, ale aj veľmi účinné. Iba desať minút denne stačí na to, aby ste zlepšili cirkuláciu svojej miazgy, ale aj posilnili srdce, pľúca, svaly a kosti. Pravidelné skákanie na trampolíne pomáha aj optimalizovať telesnú váhu a znižovať hladinu cholesterolu, normalizuje krvný tlak a prispieva k lepšej fyzickej kondícii i duševnej pohode. V porovnaní s ďalšími aeróbnymi aktivitami má toto cvičenie výhodu aj v tom, že len minimálne zaťažuje kĺby.
 

Skákať môžete aj v malom byte

Pri skákaní však dbajte na bezpečnosť. Cvičte najlepšie naboso (nikdy nie v klzkej obuvi či ponožkách) a vždy po jednom, aj keď vás deti alebo vnúčatá budú prehovárať na spoločné vyvádzanie. Skupinové skákanie na trampolínach ponúka dnes väčšina fit centier; okrem klasickej záhradnej trampolíny si môžete obstarať aj minitrampolínu, na ktorej sa dá cvičiť aj v malom byte.

Ďalšie tipy, ako rozprúdiť lymfu
  • Zaraďte do stravy hodne čerstvého ovocia a zeleniny.
  • Trénujte hlboké bránicové dýchanie (s nádychom do brucha).
  • Dávajte si denne striedavú sprchu.
  • Vyhýbajte sa tesnému oblečeniu (najmä nesediacim podprsenkám).
  • Po kúpeli si 2 minúty trite telo uterákom.
  • Užívajte bylinky (lymfu rozprúdi echinacea, petržlen, koriander a kozinec).
  • Popíjajte pravidelne zázvorový čaj s citrónom alebo mix čerstvej šťavy z cvikle a mrkvy.
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu