telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Chráňte svoj zrak i na horách

Chráňte svoj zrak i na horách
Určite to poznáte… Vyrazíte z mesta, nad ktorým sa vznáša sivá zamračená obloha, a po niekoľkých kilometroch stúpania sa ocitnete uprostred nefalšovanej zimnej krásy. Nekonečné biele pláne, pôvabne zasrienené kry a stromy a záplava trblietavého snehu, po ktorom v lúčoch horského slnka tancujú tisíce maličkých strieborných zrkadielok. Obrázok ako vystrihnutý z rozprávkovej knižky, ktorý dojíma až k slzám. Málokto si v tej chvíli uvedomí, že cena za tento úchvatný pohľad môže byť veľmi vysoká, najmä ak sa na hory vyberiete bez slnečných okuliarov...

Tie rozhodne neslúžia len ako módny doplnok, ale v mnohých prípadoch vám môžu doslova zachrániť zrak. Dvojnásobne to platí vtedy, ak sa pohybujete vo vyšších nadmorských výškach. Slnko na horách totiž dokáže byť pekne ostré.
 

Čím vyššie, tým väčšia intenzita UV žiarenia

Ultrafialové žiarenie je pre ľudské oko nebezpečné. Určite ste už niekedy zažili moment, kedy ste sa zadívali priamo do slniečka a niekoľko minút potom ste neboli schopný vidieť nič iné, než iba akúsi svetelnú škvrnu. Táto krátkodobá „slepota“ našťastie po chvíľke prejde, ak by ste sa však do slnka dívali dlhšiu dobu, mohli by v očiach nastať nezvratné zmeny. Na horách je situácia ešte komplikovanejšia. Nádherne zasnežené pláne pokryté blýskavou snehovou perinou, ktoré nás tak dojímajú, v sebe ukrývajú jednu veľkú zákernosť – sneh totiž odráža slnečné svetlo a posiela ho rovno do našich očí. Tzv. svetelná reflexia (alebo odraz lúčov od prostredia) dosahuje najvyššie hodnoty práve v miestach pokrytých snehom alebo ľadom. Pritom platí, že riziko vzrastá spolu so stúpajúcou nadmorskou výškou. Snehová pokrývka môže zvýšiť intenzitu UV žiarenia o 50–90 percent (na čerstvo napadanom snehu)!
 

Snežná slepota i riziko šedého zákalu

Jedným z problémov, ktorý vzniká v dôsledku nadmerného vystavenia nechráneného oka UV žiarenia vo vyšších nadmorských polohách, je tzv. snežná slepota, ktorá sa objaví až po niekoľkých hodinách a obvykle pretrváva niekoľko dní. Sprievodnými príznakmi je silná bolesť a svetloplachosť. Ak sa vám niečo také prihodí, na nič nečakajte a navštívte lekára, ktorý vám predpíše upokojujúce prostriedky (anestetiká, očný krém). Okrem prechodnej straty videnia vám pobyt na horách bez okuliarov môže spôsobiť zápal spojiviek, poškodenie rohovky a v horšom prípade i rozvoj šedého zákalu alebo trvalé poškodenie sietnice.
Je preto nevyhnutné používať kvalitné okuliare s UV filtrom. Vyberajte ale starostlivo. Musia vám dobre sedieť (nemali by nikde tlačiť) a dostatočne kryť oči zo všetkých strán. Pre lyžiarov sú vhodné okuliare so žltými alebo oranžovými odtieňmi skiel.
 

Podporte zrak správnou výživou

Zrak je naším najcennejším zmyslom a mali by sme sa oň starať v každom ročnom období – nie len v zime, kedy na nás útočí iskrivý sneh a nízke slnko. Podporiť zdravie svojich očí môžete tiež pomocou živín, ktoré podporujú normálny stav zraku. Patrí medzi ne najmä zinok, vitamín A a luteín, čo je látka zo skupiny karotenoidov, prirodzene sa vyskytujúci v žltočervenom ovocí, zelenej listovej zelenine a vaječnom žĺtku. Doprajte svojim očiam starostlivosť i prostredníctvom kvalitných výživových doplnkov. Vianočné balenie prináša 50 toboliek navyše.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu