telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Liečite stres jedlom? Pozor na zradné emócie!

Liečite stres jedlom? Pozor na zradné emócie!
Zasa ste to nevydržali a cestou z obeda ste zašli do cukrárne na nadýchaný veterník s poriadnou porciou šľahačky a krému, aby ste sa psychicky pripravili na nepríjemnú popoludňajšiu poradu? Alebo ste večer pri televízii spratali kýblik zmrzliny, pretože vám bolo smutno a chceli ste si trochu osladiť život? Podobné návyky označujú psychológovia ako emočné prejedanie – stav, keď jeme bez pocitu hladu a keď skôr ako žalúdok túžime naplniť svoje citové potreby. Často sa potom dostávame do začarovaného kruhu.

Po tabuľke čokolády alebo miske slaných orieškov sa nám síce na chvíľu uľaví, ale naše skutočné problémy to nevyrieši. Práve naopak. Po tom, čo opadne prvá „vlna opojenia“, sa väčšinou cítime ešte horšie než predtým, keď si uvedomíme, koľko sme do seba dostali prázdnych kalórií.
 

Prečo to vlastne robíte?

Dopriať si občas niečo dobré, napríklad za odmenu, nemusí byť nutne zlá vec. Problém nastáva v situácii, keď robíte raziu v špajze zakaždým, keď sa cítite unavení, naštvaní, osamelí alebo v strese. Jedinou cestou, ako z toho von, je objaviť pravú príčinu toho, prečo sa prejedáte. Ešte predtým sa však treba naučiť rozlišovať medzi skutočným a emočným hladom.

 

Emočný hlad sa nedá utíšiť

Normálny hlad nastupuje pozvoľna, emočný sa objavuje náhle. Spravidla je veľmi silný a naliehavý. Pri emočnom hlade býva človek aj dosť prieberčivý. Ten, kto potrebuje utíšiť nervozitu alebo stres, prípadne „zajesť“ mizerný deň, rozhodne nesiahne po mrkve a nízkotučnom tvarohu. Prednosť majú sladké a tučné jedlá, ktoré ponúkajú rýchly pocit uspokojenia. Tento druh hladu nie je ľahké utíšiť, človek väčšinou prestáva jesť až vo chvíli, keď mu je zle od žalúdka. Samotná konzumácia navyše prebieha úplne bezmyšlienkovite, takže sa môže stať, že počas krátkej chvíle zjete celú bonboniéru a ešte si od deti „požičiate“ dve tabuľky čokolády. Nie div, veď žiadna pochúťka na svete vám nedokáže dať to, po čom prahne vaša duša...
 

Vôľa je silnejšia než chute

Nezriadené prejedanie vedie k celému radu zdravotných ťažkostí včítane nadváhy či obezity. Myslíte si, že to vyriešite diétou alebo inou úpravou stravy? Omyl. To funguje iba v prípade, ak máte vedomú kontrolu nad svojimi stravovacími návykmi. Skoncovať s prejedaním sa dá len vtedy, ak nájdete iný spôsob, ako by ste sa mohli cítiť vnútorne spokojní a emocionálne naplnení. Možnosti sú rôzne.
Ste unavení, smutní, bez nálady? Dajte si namiesto čokoládovej tyčinky šálku dobrého čaju s medom alebo si chvíľu poležte v bublinkách. Ak máte domáceho maznáčika, choďte sa spoločne prebehnúť na čerstvý vzduch. Môžete tiež zavolať priateľom a podeliť sa s nimi o to, čo vás trápi, siahnuť po zaujímavej knižke, vziať skicár a pastelky a preniesť svoje pocity na papier, prezrieť si album so starými fotografiami, zabaviť sa pri hudbe... Vaša vôľa je silnejšia než chute. Nenechajte sa nimi znovu zotročiť. Vydržte aspoň desať minút a pokušenie zmizne.
 

Prejedaním trpí hlavne pečeň

Lepšie zvládať rôzne životné nástrahy (včítane neodolateľných chutí) pomáha aj dobrá telesná kondícia, ku ktorej prispieva pravidelný odpočinok, výdatný spánok, dostatok pohybu a ďalšie zdravé návyky. Myslite aj na to, že nadmerná konzumácia nezdravých jedál ubližuje vášmu telu. Nadmerným ukladaním tukov trpí predovšetkým pečeň. Doprajte jej dôkladnú očistu – v tomto ohľade je vynikajúci pestrec mariánsky. V lekárňach či e-shopoch si môžete voľne kúpiť kvalitné výživové doplnky s extraktom z tejto bylinky, ktorá udržuje zdravé pečeňové bunky, podporuje proces prirodzenej detoxikácie, chráni pečeňové tkanivo pred nebezpečnými účinkami voľných radikálov a podporuje zdravé trávenie.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu