telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Máte opuchnuté nohy? Vieme, čo vám uľaví

Máte opuchnuté nohy? Vieme, čo vám uľaví

Chystáte sa na dlhú cestu autom alebo autobusom? Cestovanie v dopravných prostriedkoch, kde je málo miesta na pretiahnutie nôh, je pre vznik opuchov obzvlášť rizikové. Využite preto každú prestávku a choďte sa prejsť, prípadne si trochu zacvičte. Skúste napríklad rázny pochod na mieste alebo striedanie chôdze na špičkách, plných chodidlách a pätách. Podporíte krvný obeh v končatinách a tzv. svalová pumpa popoženie krv smerom k srdcu.

 


Snažte sa nohami často hýbať

Proti opúchaniu nôh pomáhajú aj jednoduché cviky, napríklad ohýbanie nôh v kolenách, krúženie členkami, zdvíhanie piat, krčenie a rozťahovanie prstov, priťahovanie priehlavku k píšťale alebo opakované sťahovanie a uvoľňovanie lýtkového svalu, čo sa dá robiť aj počas cesty (samozrejme, pokiaľ neriadite). Vyskúšali ste už kompresné pančuchy alebo podkolienky? Táto pomôcka, ktorú kúpite v každej lekárni, vám príde vhod hlavne pri dlhšom cestovaní.

 

Pite hodne vody a obmedzte kávu

Myslíte si, že opuchom zabránite tým, že nebudete piť? To ste na omyle. Dodržovať pitný režim je veľmi dôležité. Dostatočný prísun tekutín pomáha znížiť hustotu krvi a tým zároveň prispieva k jej lepšej cirkulácii. Takže pitie rozhodne neobmedzujte. Najvhodnejšia je čistá voda bez bubliniek. Naopak, vyhnúť by ste sa mali káve a alkoholu.

 

 

Konzumujte potraviny bohaté na vlákninu a vitamín C

Zvýšeniu žilového tlaku napomáha aj zápcha. Zaraďte preto do jedálneho lístka väčšie množstvo potravín bohatých na vlákninu, ako je ovocie a zelenina, ovsené vločky, orechy, semienka, celozrnné pečivo, otruby, ryža natural a pod.). Pri žilových ťažkostiach konzumujte aj potraviny s vysokým obsahom vitamínu C (ten je dôležitý pre tvorbu kolagénu, pre správnu funkciu žíl a ciev): surové ovocie a zelenina, hlavne šípky, rakytník, čierne ríbezle, jahody, pomaranče, mandarínky, limetky, kiwi, červená paprika, kvasená kapusta, ružičkový kel, brokolica alebo zemiaky varené v šupke. K spevneniu cievnych stien prispieva aj pohanka, ktorá je bohatá na rutín (vitamín P). Ďalej sú dobré potraviny bohaté na antioxidanty, ako broskyne, nektárinky, jablká (hlavne so šupkou), figy, čierny a zelený čaj a väčšina citrusov.


 

Skúste masáž a striedavú sprchu

Rozšírenie žíl spôsobujú aj vyššie teploty. Snažte sa preto vyhýbať dlhému slneniu, horúcim kúpeľom a pobytu v saune. Naopak, nohy je vhodné pravidelne ochladzovať. Proti bolesti a pocitom ťažoby pomáha striedavá sprcha, ktorá je zvlášť príjemná v horúcich letných dňoch. Kedykoľvek je to možné, dajte si nohy aspoň na pár minút do vyvýšenej polohy, prípadne si chvíľku poležiačky „zabicyklujte“. Unavené a opuchnuté nohy výborne osvieži aj masáž vhodnou masťou s rastlinnými extraktmi z pagaštana konského, ktorá sa robí smerom hore od chodidiel. Úľavu môže priniesť aj stimulácia tlakového bodu, ktorý sa nachádza na zadnej strane v strede lýtkového svalu. Vydýchnite a tlačte naň palcom ruky asi 3 sekundy, s nádychom potom tlak uvoľňujte. Robte tak asi minútu.
 

Pri ťažkostiach s opuchmi môžete využiť aj kvalitné výživové doplnky s obsahom rastlinných extraktov, ktoré pomáhajú podporovať pružnosť cievnych stien a podporujú krvný obeh v dolných končatinách (pagaštan konský, listnatec tŕnitý, čučoriedky a gotu kola), obohatených o vitamín C, čo je dôležité pre správnu funkciu krvných i lymfatických ciev. Tieto výživové doplnky voľne kúpite v lekárňach alebo e-shope, a to vo forme tabliet, ideálne v kombinácii s kozmetickými prípravkami vo forme gélu, určenými na masáž.

Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu