telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Odpichnite sa k lepšej kondícii

Odpichnite sa k lepšej kondícii
Nordic walking znamená v doslovnom preklade severská chôdza. Prečo práve severská? Tento šport totiž pochádza zo Škandinávie, presnejšie povedané z Fínska. A ako to už často býva, pri jeho zrode stála „náhoda“. V januári roku 1988 sa mali v Helsinkách konať preteky na bežkách. Kvôli nedostatku snehu museli však organizátori vymyslieť náhradné riešenie. A tak nakoniec pretekári vyrazili na trať len s paličkami. Pôvodne sa nordic walking využíval hlavne na letný tréning bežkárov. Ako samostatná disciplína sa začal uskutočňovať až o niekoľko rokov neskôr. Postupne sa potom rozšíril nielen po celej Škandinávii, ale tiež v Európe a Amerike.

 

Základom sú správne palice

Základom nordic walkingu je teda chôdza so špeciálnymi palicami (nepleťte si ich s trekingovými). Tá však musí byť vykonávaná správnou technikou, aby mohla vášmu telu priniesť maximum úžitku. V prvom rade ide teda o to, vybrať si vhodné palice. Ich ideálnu dĺžku zistíte tak, že vynásobíte výšku svojej postavy číslom 0,68 (napr. 175 cm x 0,68 = 119 cm dlhé palice). Keď sa palicou opriete o zem, mali by ste v lakti zvierať pravý uhol. Na konci palice je hrot (vhodný do terénu), ktorý je chránený odnímateľnou gumovou ,,topánočkou“ (určenou na asfaltový povrch).

 

Máte nadváhu? Voľte karbón

Palice sa vyrábajú z rôznych materiálov. Najťažšie a najlacnejšie sú hliníkové, ktoré v sebe väčšinou nemajú zabudovaný žiadny tlmiaci prvok, takže všetky otrasy sa prenášajú priamo do tela. O poznanie ľahšie sú palice zo sklolaminátu, pri ktorých je ale rovnaký problém s tlmením nárazov ako pri hliníkových. Ďalšiu kategóriu predstavujú palice s karbónom, pričom platí, čím viac karbónu, tým lepšie. Koľko karbónu ktorá palica obsahuje, udáva tzv. carbón index (CI). Ak máte nadváhu, voľte najmenej 40 % karbónu. Palice môžu byť pevné alebo teleskopické (skladacie). Tie prvé lepšie tlmia nárazy a vydržia vám celý život. Tie druhé sú skladnejšie, ale majú horšiu tlmivosť a podstatne kratšiu životnosť.

 

Skúste lekciu s inštruktorom

Čo sa týka správnej techniky, na internete nájdete celý rad užitočných odkazov vrátane názorných videí (napríklad www.severskachuze.cz, www.nordic-walking-hole.com atď.). Prípadne môžete absolvovať niekoľko lekcií s inštruktorom. Do tajov nordic walkingu vás dnes ochotne zasvätí mnoho profesionálov. Väčšina ľudí zvládne základy severskej chôdze v priebehu dvoch až ôsmich hodín. Odľahčite boľavým kĺbom Tento druh chôdze prináša celý rad zdravotných benefitov. Pri prechádzke s palicami sa aktívne zapája 90 % svalov celého tela, zlepšuje sa pohyblivosť chrbtice (uvoľňujú sa krčné, ramenné a medzilopatkové svaly), posilňujú sa pľúca a srdce, zdokonaľuje sa celková koordinácia, zrýchľuje sa metabolizmus a tiež tuky sa začínajú spaľovať omnoho efektívnejšie. Obrovskou výhodou severskej chôdze je to, že na kĺby je vyvíjaná len minimálna záťaž, takže do terénu môžu smelo vyraziť i reumatici alebo ľudia s nadváhou. Nordic walking sa odporúča tiež pri rehabilitáciách pri ochorení pohybového systému, pri poúrazových stavoch, po operácii srdca apod.

 


Aby vám to lepšie šliapalo

✓ Najlepšie sa vám pôjde po mäkšom teréne, ako sú lesné alebo poľné cesty. Cestám sa radšej vyhnite. Chôdza po tvrdom nadmerne namáha bedrové a kolenné kĺby.
✓ Obujte si nízke a pohodlné topánky s odpruženou podrážkou, ktoré vás nikde netlačia.
✓ Pribaľte si so sebou malú desiatu. Cestou vám určite príde vhod (energiu dodá celozrnné pečivo, kvalitná šunka, tvrdý syr, čerstvá zelenina, ovocie či hrsť orechov).
✓ Ako batožina sa hodí batôžtek alebo ľadvinka. Tašku cez rameno nechajte doma, len by vám zbytočne prekážala.
✓ Rozdeľte si trasu na niekoľko etáp. Najskôr zahrejte telo svižnou chôdzou bez palíc. Potom sa poriadne pretiahnite a až potom sa vydajte na pochod s palicami. Na záver nasaďte ostrejšie tempo a nakoniec znovu zaraďte strečing.
✓ Ak sa vám kráča stále horšie, môže to byť i tým, že ste málo pili. Ideálne by ste sa mali napiť ešte pred začiatkom tréningu a potom pri každej pauze.
✓ Ideálna frekvencia je 3 –4-krát týždenne, a to vždy aspoň 30 minút. Telo si tak prirodzene zvykne na nový druh námahy.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu