telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Plánujete športovú dovolenku?

Téma:
Plánujete športovú dovolenku?
Počas roka ľudia väčšinou nemajú veľa času na pravidelné športové aktivity, zato v lete sa všade vyrojí množstvo horlivých cyklistov, bežcov, korčuliarov, vyznávačov nordic walkingu a ďalších nadšencov, ktorí sú rozhodnutí dať svojmu telu poriadne zabrať. O tom, že je náš organizmus stvorený pre pohyb a bez neho chátra, niet pochýb. Zároveň však treba brať do úvahy aj prípadné riziká – nadmernou fyzickou záťažou, na ktorú nie ste zvyknutí, si môžete ľahko ublížiť a pri vysokých letných teplotách privodiť problém v podobe úpalu alebo prehriatia.

Inými slovami, v lete treba športovať inak ako po zvyšok roka. To sa týka hlavne dennej doby. Na cvičenie za prudkého poludňajšieho slnka rovno zabudnite, ak nechcete riskovať zdravie. Ideálne je vyraziť za športom ráno alebo navečer, keď už slnečné lúče nemajú takú silu. A nepreháňajte to ani s výdržou. Tým, že sa domov doplazíte s dušou na jazyku, svojmu telu nijako neprospejete, práve naopak. Polhodinka dvakrát denne bohato stačí. Pokiaľ je to možné, dávajte prednosť pohybu v chládku, napríklad na lesných cestách, ktoré sú príjemne mäkké a kde sa dobre dýcha. Samozrejmosťou je vzdušné oblečenie z prírodných materiálov, pokrývka hlavy a dostatočne veľká fľaša s vodou.
 

Bedminton, joga i krátke jazdy na koňoch

Záleží len na vás, ktorý šport si zvolíte. V lete sa môžete venovať takmer všetkému – od volejbalu a bedmintonu (opäť najlepšie niekde v chládku) cez plávanie, jazdu na bicykli, korčuľovanie a nordic walking až po rôzne druhy jogy, ktorá v príjemnom vonkajšom prostredí získava úplne iný rozmer. Milujete kone? Leto je ako stvorené na romantické jazdy, pri ktorých sa nielen pokocháte krásou okolitej krajiny, ale vynikajúco si pretiahnete aj všetky svaly v tele.
 

Pohyb prospieva aj boľavým kĺbom

Letného športovania sa nemusia vzdávať ani seniori. Potrebná je len väčšia opatrnosť: menšia záťaž, dlhšie pauzy, cvičenie prevažne v chládku, dôsledné doplňovanie tekutín. Do športových aktivít sa môžu pustiť aj ľudia, ktorí trpia bolesťami kĺbov. Veľmi vhodné je predovšetkým plávanie, ktoré kĺby príjemne odľahčí, alebo chôdza s paličkami po mäkkom prírodnom teréne (poľné a lesné cesty, lúka). Naopak – niektorým aktivitám je dobré sa vyhnúť. Ide hlavne o športy, ktoré sprevádza nárazová záťaž (napríklad tenis alebo golf), ďalej tie, pri ktorých dlhodobo zaťažujeme pohybový aparát (beh na dlhé trate) alebo pri ktorých hrozí vyššie riziko úrazov a pádov (volejbal, futbal, bojové športy).

V období zvýšenej telesnej aktivity môžete využiť aj kvalitné výživové doplnky s obsahom vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k normálnej funkcii svalov (horčík), pomáhajú udržať zdravé kosti (vápnik), chránia bunky pred oxidatívnym stresom (zinok) a podporujú obranyschopnosť (vitamín D). Tieto prípravky si môžete voľne kúpiť v lekárňach alebo e-shopoch.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu