telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Poruchy štítnej žľazy hrozia pravdepodobnejšie ženám

Poruchy štítnej žľazy hrozia pravdepodobnejšie ženám
Zdravotnými problémami spojenými s poruchami štítnej žľazy trpí približne 200 miliónov ľudí na celom svete, pričom ženy 8–10-krát častejšie než muži. Nad nešpecifickými príznakmi, ako je únava, zhoršená schopnosť sústrediť sa a znížená mentálna výkonnosť, zmeny nálad alebo poruchy menštruačného cyklu, však mnohé z nich – na svoju vlastnú škodu – mávnu rukou s tým, že podobné ťažkosti spôsobuje stres a v dnešnej hektickej dobe sú teda úplne bežné...

Malá žľaza v tvare motýlika, ktorá sa nachádza na prednej strane krku a produkuje hormóny tyroxín a trijodtyronín, sa podieľa na rýchlosti látkovej výmeny, spotrebe kyslíka, raste a vývoji.
 

Padajú vám vlasy a priberáte na váhe?

Cítite sa v poslednom čase často unavená a chýba vám energia? Ak zároveň trpíte zimomravosťou, „záhadne“ priberáte na váhe, bolia vás svaly a kĺby, trápi vás zápcha a v kefe vám zostávajú celé chumáče vlasov, potom je veľmi pravdepodobné, že máte problém s hypotyreózou (znížená funkcia štítnej žľazy), pre ktorú je typický nedostatok hormónov. Táto porucha je najčastejšie diagnostikovaná ženám vo veku 40–50 rokov.
 

Čoho je veľa, toho je príliš

V prípade hypertyreózy (zvýšená funkcia štítnej žľazy), vyrába štítna žľaza naopak viac hormónov, než telo potrebuje. K častým prejavom patrí vnútorný nepokoj, návaly tepla, ťažkosti so spánkom, niekedy tiež hnačky a nekontrolovateľné chudnutie (hoci nedržíte nijakú diétu). Typickým príznakom sú i nápadne vystúpené oči (alebo exoftalmus). Hypertyreóza je najbežnejšia u žien medzi 20-40 rokmi, ale môže vás zaskočiť v ktoromkoľvek veku. Ak sa ochorenie odhalí včas, obvykle sa dá dobre liečiť a nezanechá žiadne trvalé následky. V opačnom prípade vás môže ohroziť i na živote.
 

Riziková skupina – budúce mamičky

Rizikovou skupinou sú nastávajúce mamičky, u ktorých môže neliečené ochorenie štítnej žľazy spôsobiť komplikácie v tehotenstve, predčasný pôrod alebo dokonca potrat. Nízka hladina hormónov štítnej žľazy sa potom veľmi nepriaznivo podpisuje i na mentálnom vývoji dieťaťa. Preto je vyšetrenie štítnej žľazy súčasťou riadneho vyšetrenia v gynekologicko-pôrodníckej ambulancii.
 

Ako získať jód? Kuchynská soľ už nestačí

Správna činnosť štítnej žľazy závisí od dodávky jódu, ktorú zaisťuje plošné jodizovanie kuchynskej soli. V súvislosti s novodobými trendmi vo výžive (náhrada za soľ himalájsku či kamennú) a prevenciou srdcovo-cievnych chorôb, ktoré zahŕňa znižovanie soli v potravinách, je však nutné hľadať ešte iné zdroje jódu. Málokto z nás je ale schopný skonzumovať denne 100–250 gramov rybieho mäsa, čo je množstvo, ktoré obsahuje odporúčané denné množstvo tohto prvku. Omnoho praktickejším riešením sú kvalitné výživové doplnky s obsahom prírodného jódu z morských rias, ktoré sa dajú voľne kúpiť v lekárňach a v e-shope.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu