telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Prečo je pre naše telo dôležitý jód? 

Prečo je pre naše telo dôležitý jód? 

Na čo slúži jód 

Jód potrebujeme najmä pre správnu funkciu štítnej žľazy a metabolizmus živín (cukrov, tukov i bielkovín)Pozitívne ovplyvňuje našu nervovú sústavu, zlepšuje mentálne a intelektuálne funkcie, kvalitu kože, vlasov, nechtov a zubov, podporuje trávenie a má priaznivý vplyv na našu sexualitu.  
 
Jód má  zásadný význam pre správny vývoj mozgového tkaniva plodu i detí. Štítna žľaza plodu sa vyvíja od 12. týždňa, od 16. dokonca už tvorí vlastné hormóny. Je teda nevyhnutné, aby tehotná žena mala dostatok jódu už v prvých týždňoch tehotenstva, lebo je počas celého tehotenstva a následného dojčenia jediným zdrojom jódu pre dieťa 
 
Výnimku tvorí Gaves-Basedowa choroba a karcinóm štítnej žľazy, kedy jód nášmu telu neprospieva. 

 

Keď je jódu nedostatok 

Potreba jódu sa mení podľa veku a zdravotného stavu. U zdravého dospelého jedinca je denná dávka 150 µg. U tehotných a dojčiacich žien sa dávka zvyšuje až na 25µg za deňJód sa vstrebáva v čreve a odtiaľ ho až 70 % putuje práve do štítnej žľazy. Ak ho má štítna žľaza nedostatok, dochádza u nej k zmenám nielen v štruktúre (pri nedostatku rastitzv. struma), tak i vo funkcii (znížená alebo zvýšená) 
Medzi základné prejavy nedostatku jódu patrí zlá látková výmena, nesústredenosťzvýšená únava, zníženie intelektuálnych schopností, chudokrvnosť, pocity chladu v končatinách, suchá koža či zápcha. U žien môže spôsobiť poruchy menštruačného cyklu a problémy s otehotnením a schopnosti donosiť plodAk jde k nedostatku jódu u de (i plodu), vzniká riziko porúch rastu, motoriky a zníženia duševných schopností i inteligencie. 

 

Ako jód získať 

Najľahšou formou je prijímať jód v potrave. Prirodzeným výskytom jódu je more (morské riasy, chaluhy, morská soľ, ryby, plody). Ďalšími vhodnými zdrojmi sú višne a čerešne, brokolica, pór, šampiňóny, vajcia, hrach, mrkva alebo valeriánka . Pri týchto zdrojoch je však množstvo jódu v nich obsiahnutých viazané na jeho obsah v pôde. Preto je jeho množstvo skôr kolísavé.  
 
Nie vždy je naše telo v optimálnej kondícii a množstvo jódu v potrave nemusí byť dostačujúce. Ďalšou komplikáciou môže byť neschopnosť tela jód v určitej forme spracovať. Aby bola zaistená dostatočná denná dávka jódu, je možné využiť niektorú z ponúk výživových doplnkov. Vhodné sú tie, ktoré pochádzajú z prírodných zdrojov, ideálne tých morských.  

 

Je možné sa predávkovať? 

Rovnako ako so všetkými ostatnými prvkami v našom tele, i pri jóde škodí ako nedostatok, tak nadbytok. V prípade jódu si dajte pozor na presolené údeniny, polotovary a nadmernú dennú konzumáciu morských rias (v šalátoch, sushi či sušienkach). Pri dlhodobom nadbytku sa môže u štítnej žľazy naštartovať pre zmenu jej nadmerná činnosť. 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu