telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Riaďte sa svojimi vnútornými hodinami

Riaďte sa svojimi vnútornými hodinami

Tento koncept vychádza z tradičnej čínskej medicíny, ktorá rozdeľuje denný cyklus na 12 častí po 2 hodinách, pričom každý orgán má „svoj čas“, keď dosahuje najvyššiu kvalitu. Naopak, o 12 hodín prv (alebo neskôr) „odpočíva“ a jeho aktivita klesá na minimum. Nič z toho sa nedeje len tak bez príčiny, aj tu panuje dokonalá rovnováha. V čase vrcholnej činnosti našimi orgánmi prúdi maximálne množstvo energie, telo najlepšie vstrebáva prospešné látky a zároveň sa účinne zbavuje toxínov a škodlivín. A vy mu v tom môžete pomôcť. Stačí, keď budete rešpektovať jeho prirodzený biorytmus. Napríklad v dobe, keď je čas na spánok, budete už dávno spokojne oddychovať v posteli a počítať ovečky. V opačnom prípade si koledujete o rôzne zdravotné problémy.
 

23. – 1. hodina

Začína pracovať žlčník. Ľudia, ktorí s ním majú problémy, sa v tomto čase prebúdzajú alebo nemôžu zaspať. Aj žlčníkové záchvaty prichádzajú obyčajne v tomto čase. Organizmus trávi tuky, takže v noci rozhodne nechajte chladničku na pokoji.
 

1. – 3. hodina

Aktivuje sa pečeň a vrcholí proces detoxikácie. Nechajte ju v pokoji pracovať, neponocujte, nepite kávu ani alkohol. Telo sa nachádza vo fáze svojho najväčšieho útlmu a do mozgu prúdi len minimum kyslíka. Pokiaľ ste niekde na cestách, buďte veľmi obozretní.
 

3. – 5. hodina

Ste astmatici alebo fajčiari? Potom sa pravdepodobne prebúdzate práve v tomto čase, keď sa čistia pľúca. Ráno si však možno budete musieť poriadne odkašľať. Medzi treťou a piatou hodinou rannou sa nám aj najviac sníva, čo je pre naše zdravie veľmi blahodarné, takže opäť platí – neponocovať!
 

5. – 7. hodina

Aktivitu teraz preberá hrubé črevo. Je dobré, ak si zvyknete v tomto čase pravidelne sa vyprázdňovať. Snažte sa tiež vyhnúť stresu, vstávajte pokojne a bez náhlenia. Dajte si bylinkový čaj alebo pohár vlažnej vody s citrónom a poriadne sa pretiahnite.
 

7. – 9. hodina

Nastáva fáza žalúdka, ktorý ocení teplé raňajky (ovsená kaša s ovocím a so škoricou, praženica s dusenou zeleninou alebo napríklad polievka, ktorá zostala od včerajšieho obeda). Organizmus túži po teple, takže so studenou sprchou to nepreháňajte. Otužovanie je veľmi zdravé, nie však o tomto čase.
 

9. – 11. hodina

Na vrchole je pankreas a slezina. Máte chuť na sladké? Teraz si ho môžete dopriať celkom beztrestne, ale, samozrejme, v primeranom množstve. Nepreháňajte to ani s fyzickou prácou. Tento čas oveľa viac praje duševným činnostiam.
 

11. – 13. hodina

Doba srdcovej aktivity. V ideálnom prípade by ste mali odpočívať, krátko si pospať, zájsť na malú prechádzku alebo robiť veci, ktoré vás skutočne bavia, čo však v práci väčšinou nejde. Tak sa aspoň skúste venovať úlohám, ktoré vás čo najmenej zaťažujú.
 

13. – 15. hodina

Štafetu preberá tenké črevo. V pokoji sa naobedujte a snažte sa vyhýbať stresu i fyzicky náročným činnostiam. Táto doba je veľmi vhodná aj na návštevu zubára. Citlivosť zubov sa totiž teraz výrazne znižuje.
 

15. – 17. hodina

Močový mechúr pracuje na plné obrátky. Prepláchnite telo bylinkovým čajom a pokojne si doprajte nejaké výdatnejšie jedlo. Môžete ísť aj do fitka alebo si von zašportovať. Fyzická aktivita rýchlo stúpa. Táto fáza je však vhodná aj na štúdium cudzích jazykov, pretože dobre funguje dlhodobá pamäť.
 

17. – 19. hodina

V činnosti sú obličky. Vyhnite sa preto všetkému, čo im škodí. Odpustite si kávu, alkohol, príliš slané alebo sladké jedlá, pite hodne čistej vody, buďte v teple a nestresujte sa. Ak sa to len trochu dá, všetky dôležité povinnosti sa snažte vybaviť najneskôr do 19. hodiny.
 

19. – 21. hodina

Nastáva čas osrdcovníka (blana obaľujúca srdce), keď sa človek stáva veľmi vnímavým. Táto doba je ideálna na učenie a duchovne ladené aktivity (počúvanie hudby, návšteva divadla, čítanie a ďalšie). V tomto čase najúčinnejšie zaberajú antibiotiká.
 

21. – 23. hodina

Aktivuje sa tzv. trojitý ohrievač. Číňania týmto pojmom označujú nehmotný orgán v oblasti žalúdka, kde sa sústreďuje životná energia (čchi). V tomto čase sa telo pripravuje na spánok. Nefajčite, nejedzte, nepite kávu ani alkohol, relaxujte alebo si doprajte krátku meditáciu.


 

Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu