telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Spálňa podľa Feng-shui. Ďalší krok ku kvalitnému spánku.

Spálňa podľa Feng-shui. Ďalší krok ku kvalitnému spánku.
V spálni trávime približne tretinu svojho života. Preto by sme mali dbať na to, aby sme sa tu cítili čo najpohodlnejšie a aby sme sa prebúdzali oddýchnutí a plní energie. Cenným a praktickým pomocníkom môže byť v tomto smere tradičné čínske učenie, ktoré vidí priamu súvislosť medzi tým, ako žijeme a prostredím, v ktorom sa nachádzame – ak je svet okolo nás v harmónii, vládne rovnováha tiež v našom živote. A naopak. Často pritom stačí urobiť jednoduchú zmenu. Ak hovoríme o spálni, napríklad trochu pohnúť posteľou alebo na strop zavesiť bambusovú flautu...

Týmito nenáročnými, ale účinnými úpravami dosiahneme lepšie prúdenie životodarnej energie (čchi), ktorá bude voľne plynúť a nebude sa musieť stretávať s prekážkami v priestore. Princípy Feng-shui je samozrejme možné aplikovať i na všetky ostatné miestnosti: kuchyňu, detskú izbu, obývačku, kúpeľňu atď. Spálňa je však predsa len trochu výnimočná. V spánku sme totiž najzraniteľnejší. Potrebujeme sa cítiť chránení a v bezpečí. Preto má Feng-shui na spálňu iné požiadavky, než na ostatné miestnosti.
 

Posteľ nedávajte priamo pod okno

Najdôležitejším kusom nábytku je posteľ, ktorá by v ideálnom prípade mala stáť tou stranou, na ktorej máte hlavu, k stene, aby spiaci cítil oporu. Mala by byť umiestnená tak, aby ste z nej videli, kto vstupuje do miestnosti. Posteľ však nikdy nedávajte priamo pod okno. Je síce nesmierne romantické kochať sa v noci hviezdnou oblohou, ale oknom ľahko uniká čchi, takže sa môže stať, že jej počas noci nebudete mať dosť a ráno sa budete prebúdzať unavení. Nohy postele by tiež nemali smerovať priamo k dverám – podľa starej čínskej tradície ide o „polohu rakva“.
 

Nenechajte si narušiť pohodu vo vzťahu

Stropné trámy vypadajú veľmi štýlovo, ale z hľadiska Feng-shui ide o jednu z najväčších prekážok, ktoré bránia voľnému prúdeniu energie. A nielen to. Ak vedú trámy nad posteľou vo vodorovnom smere, údajne spôsobujú zdravotné ťažkosti v tých častiach tela, ktoré pomyselne pretínajú. Ak mieria pozdĺžne, vraj vyvolávajú časté partnerské nezhody. Ťažko povedať, čo je horšie. Ideálnym riešením je posunúť lôžko úplne z ich dosahu alebo na trám zavesiť bambusovú flautu (pre harmóniu v manželstve flauty dve).
 

Cez deň v spálni dôkladne vyvetrajte

Väčšina spální má len jedny dvere. Nájdu sa však i také, ktoré majú dvere dvoje. To však nie je ideálne. V takom prípade je celkom dobre možné, že sa táto miestnosť bude používať ako priechodná, čo výrazne narúša pokojný spánok.
Cez deň by v spálni malo byť svetlo a čerstvý vzduch, aby sem mohol prúdiť dostatok čchi, ktorá vydrží na celú noc. Dajte ale pozor, aby vám slniečko nesvietilo rovno na posteľ. Priamy slnečný svit totiž silno aktivuje a sťažuje zaspávanie.
 

Odneste preč počítač i pracovné resty

Mnoho ľudí si pletie spálňu s pracovňou alebo so študovňou. Nie je divu, že potom večer zle zaspávajú. Ak chcete túto miestnosť využívať ešte na iné účely, rozdeľte ju na časť pracovnú a oddychovú – oddeľte ju od prístrojov, kancelárskeho vybavenia a ďalších predmetov, ktoré sem normálne nepatria. Výrazne rušivým prvkom sú i tzv. „hadie klbká“ – Feng-shui tak výstižne nazýva zmotané káble. Ukryte ich do postranných líšt, alebo ich aspoň natiahnite bokom.
 

Privolajte spánok pomocou byliniek

V spálni by tiež nemali byť prítomné prvky symbolizujúce vodu – akváriá, fontánky, obrazy a fotografie s vodnou tematikou, a už vôbec nie vodnú posteľ! Čo naopak podporiť môžete, je element ohňa, ktorý vnesie svieži vietor do vášho intímneho života. Na povzbudenie sexuálnej energie využite farby – červenú, vínovú či oranžovú.
K celkovej relaxácii tela i mysle, čo je záruka zdravého spánku, pomáhajú tiež bylinky. Medzi najobľúbenejšie patrí chmeľ a kozlík lekársky. Dajte si večer šálku čaju, po ktorom sa vám bude krásne zaspávať, alebo sa popýtajte na výživové doplnky, ktoré obsahujú extrakt z chmeľu a kozlíka a ďalej aminokyselinu L-theanín, čo je látka, ktorá priamym pôsobením v mozgu navodzuje stav hlbokej relaxácie. Jedným z výživových doplnkov je i Benosen, ktorý sa dá voľne kúpiť v lekárňach i v e-shopoch.
 
Benosen-(with-Valerian)_30_BOX_SLO_3D_R_W14311-S-01-CZE-SLO.PNG
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu