telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Šport a zdravý chrbát – čo prospieva a čo škodí?

Šport a zdravý chrbát – čo prospieva a čo škodí?
Trápia vás bolesti chrbta a lekár vám odporučil pravidelný pohyb? Kým sa do niečoho pustíte, starostlivo si to premyslite. Nie všetky aktivity sú totiž vhodné pre ľudí, ktorí majú problém s chrbticou. Je síce pravda, že šport zlepšuje fyzickú kondíciu, posilňuje svaly, odbúrava stres a pomáha udržovať optimálnu váhu, čo nám vo finále môže uľaviť aj od bolestí chrbta, ale niektoré druhy pohybu, ako je napríklad časté ohýbanie, prehnuté kríže alebo prudké otočky, môžu tieto problémy ešte zhoršiť.

Nech už zvolíte akúkoľvek aktivitu, pristupujte k sebe šetrne a nesnažte sa podávať vrcholové výkony, čo dvojnásobne platí v prípade, že ste založením skôr „antišportovci“ alebo ste už prekročili päťdesiatku. Každý tréning začnite rozcvičením, zahriatím a dôkladným pretiahnutím svalových skupín, ktoré zaraďte aj na samý záver. Neprepínajte svoje sily a nikdy necvičte napriek bolesti. Nalaďte sa skôr na „rekreačný režim“ a striedajte rôzne druhy aktivít. A doprajte si aj dostatočný odpočinok, ktorý je potrebný na to, aby telo načerpalo energiu a pripravilo sa na ďalšiu záťaž.
 

Chrbticu vynikajúco uvoľníte kraulom

Športom číslo jeden pri bolestiach chrbta je plávanie, ktoré posilňuje svaly, uvoľňuje kĺby a medzistavcové platničky. Veľmi však záleží na spôsobe, akým plávate – tak obľúbené „prsia“ môžu nadmerne zaťažovať krčnú chrbticu. Ak neovládate iný štýl, nechajte si aspoň ponorenú hlavu. Chrbtové svaly najlepšie uvoľní plávanie v polohách znak alebo kraul. Ďalším športom, ktorý prospieva nášmu chrbtu, je softbal, pri ktorom vďaka neustálemu striedaniu státia, chôdze a behu dochádza k permanentnému zaťažovaniu a odľahčovaniu chrbtice, čo má pozitívny vplyv na medzistavcové platničky. Ochabnuté chrbtové svalstvo posilní aj vhodne nastavený cvičebný program vo fitku, ktorý však vždy treba vopred konzultovať s lekárom či fyzioterapeutom.

 

Vyrážate von? Vezmite si paličky

Nechce sa vám do posilňovne, na ihrisko ani do bazéna? Nevadí. Vášmu chrbtu urobí dobre aj obyčajná prechádzka. Aspoň dvakrát alebo trikrát týždenne po dvoch hodinách. Pokiaľ si so sebou zoberiete paličky, tým lepšie. Ak chcete mať zdravý chrbát, venujte sa jednej z najlepších aktivít – severskej chôdzi. Zlepšuje pohyblivosť a odľahčuje kĺby dolných končatín, otvára hrudník, uvoľňuje ramená, aktivuje chrbtové svaly a zdravé držanie tela. V porovnaní s bežnou chôdzou je aj energeticky náročnejšia, takže ak chcete zároveň aj trochu schudnúť, paličky sú jasná voľba.

Medzi ďalšie vhodné športy patrí džoging, pri ktorom je však dôležitá správna obuv a mäkký prírodný terén, ale aj jazda na koni. Kôň má podobný rytmus krokov ako človek. Jeho pohyb sa prenáša na jazdca a stimuluje hrudné a chrbtové svalstvo. Tým sa spevňuje svalový korzet okolo chrbtice, zlepšuje rovnováha a dochádza k aktivácii vzpriamovačov.
 

Adrenalínu na kurte sa radšej vzdajte

Do tejto kategórie patria všetky adrenalínové športy, ktoré sú spojené s veľkou rýchlosťou a vibráciami a pri ktorých hrozí zvýšené riziko pádov, a tým následne aj úrazov: napríklad horský cyklokros, motokros, lietanie na rogale, parašutizmus, skoky na lyžiach, slalom alebo zjazdové lyžovanie v nerovnom teréne s prudkými dopadmi na zem. Ideálnym športom však nie je ani napohľad neškodný tenis, pri ktorom dochádza
k jednostrannému zaťaženiu a častým rotáciám celého trupu pri údere, čo predstavuje pre náš chrbát veľkú záťaž.

Na podporu celkovej kondície môžete využiť aj kvalitné výživové doplnky s obsahom vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k normálnej funkcii svalov (horčík), pomáhajú udržať zdravé kosti (vápnik), chránia bunky pred oxidatívnym stresom (zinok) a podporujú imunitný systém (vitamín D). Tieto prípravky si môžete voľne kúpiť v lekárňach či e-shopoch.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu