telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Udržujte svoje svaly v kondícii

Udržujte svoje svaly v kondícii
Zdravé telo prináša radosť. Byť v kondícii neznamená mať svaly vyrysované do posledného detailu a schopnosť urobiť na počkanie 200 klikov. Byť v kondícii znamená môcť sa spoľahnúť na svoje pohyby a mať z nich radosť. Dobehnutie na autobus nespôsobí infarkt, ale úsmev na tvári. Ako svoje svaly dostať do formy a udržať ich v nej?
 

1. Krok za krokom

Pokiaľ ste so svojím telom dlho nepracovali, treba začať voľnejším tempom. Či už sa rozhodnete pre každodennú chôdzu (napríklad do alebo z práce), posilňovňu alebo nejaký šport, prispôsobte sa svojim možnostiam. Dovoľte, aby si vaše svaly i kĺby na záťaž zvykli. Vyhnete sa zbytočným úrazom z preťaženia a falošným pocitom márnosti, že to nedáte. Zároveň si vytýčte svoj cieľ – chcem schudnúť (koľko?) alebo „len“ spevniť? Ak šport poznáte iba z televíznej obrazovky, je dobré si na začiatok vyhľadať nejakého odborníka.
 

2. Dôležitá je pravidelnosť

Aby ste dosiahli kvalitnejšie výsledky a cítili sa v kondícii, je potrebná pravidelnosť (ideálne 30 minút 5-krát týždenne). Jednorazové, náhodné akcie síce telo vyburcujú k akejsi aktivite, ale výsledky sú dlhodobo neudržateľné. Nehľadajte dôvody, prečo dnes necvičiť, nech sú akokoľvek pádne. Svoj pohyb môžete vždy prispôsobiť – napríklad namiesto výťahu použiť schody, prípadne pri varení či vysávaní zaradiť posilňujúce cviky. Berte ohľad na svoj aktuálny zdravotný stav. Nepoužívajte ho však ako výhovorku, prečo to nejde.
 

3. Experimentujte

Časom môže prísť moment, keď nad pravidelným tréningom mávnete rukou. Prestane vás to z rôznych dôvodov tešiť, alebo výsledky neprichádzajú tak, ako ste si vysnívali. Uvedomte si, že nikto nepovedal, že vám má vydržať jeden druh aktivity! Poobzerajte sa teda po niečom inom. Môžete napríklad kombinovať cvičenie vytrvalostné so silovým, alebo jednoducho úplne pohyb zmeňte – namiesto posilňovne povedzme pilates, intuitívny tanec, jogu alebo plávanie. Dovoľte si objavovať. Svoje svaly tak posilníte zasa v iných smeroch.
 

4. Pohyb ako prirodzená súčasť života

Cvičenie by nemalo byť povinnosťou. Aj keď zo začiatku bude treba trochu vôle a odvahy, postupom času je dobré brať pohyb ako vašu prirodzenú súčasť. Skúste ho zaradiť aj do bežných činností. Ráno sa pretiahnite. Svaly sa príjemne zahrejú a telo prekrví. Pridajte pár cvikov aj v kancelárii. Uľavíte chrbtu, zápästiam, ramenám alebo napríklad hlave. Večer skúste svoje telo upokojiť napríklad vedomým dýchaním do brucha (pre zmenu posilníte bránicu).
 

5. Upravte si jedálny lístok

Nezabudnite, že pohyb je len jednou z častí zdravého životného štýlu. Aby boli výsledky skutočne optimálne, treba upraviť aj stravu. Základom sú proteíny/bielkoviny (základné stavebné kamene organizmu) – mäso, tvaroh, vajcia, strukoviny a obilniny. Ďalšími zložkami sú sacharidy (energia pre svaly i mozog) – zemiaky, ryža, cestoviny či banány a tuky (zásobáreň energie) – najvhodnejšie sú tie, ktoré obsahujú Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny – morské ryby, avokádo, orechy či mliečne výrobky.

Medzi podporné kroky patrí aj zaradenie potravín obsahujúcich vitamín D (morské ryby, vajcia, hovädzia pečeň či mlieko). Vitamín D prispieva k udržaniu normálnej činnosti svalov, pomáha zachovať zdravé kosti (a zuby) a podporuje aj normálnu funkciu imunitného systému. Aby ste získali potrebnú dennú dávku, je vhodné zvážiť užívanie kvalitných výživových doplnkov. Medzi tie patrí aj výživový doplnok Megadéčko, ktorý obsahuje vysokú dávku multifunkčného esenciálneho vitamínu D.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu