telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Výbuchy zlosti a zlá nálada môžu signalizovať oslabenú pečeň

Výbuchy zlosti a zlá nálada môžu signalizovať oslabenú pečeň
Máte v poslednej dobe pocit, že sa z vás pomaly a iste stáva cholerik? Vybuchnete kvôli každej maličkosti, kolegovia v práci, hoci sa starajú o svoje veci, vám idú permanentne na nervy a okolitý svet vidíte čierno? Možno práve prežívate zlé obdobie, alebo je na vine oslabená pečeň – orgán, ktorý v sebe podľa tradičnej čínskej medicíny uchováva nespracované emócie.

Inými slovami všetko, čo v sebe z nejakého dôvodu dusíte a potláčate (či už vedome, či nevedome) zostáva v pečeni a odčerpáva jej energiu, ktorú potrebuje na to, aby mohla dobre fungovať. S trochou zveličenia možno povedať, že pečeň slúži ako „lapač“ negatívnych emócií. Tých môže byť samozrejme celý rad. Najviac deštruktívny účinok má hnev, zloba, zlosť, agresivita, malichernosť a pesimizmus. A to nielen vtedy, keď ich dávate najavo príliš často a hlasno, ale tiež v prípade, kedy ich zámerne držíte vnútri.
 

Nie ste až príliš kritický?

Hoci je pečeň nesmierne výkonným orgánom s takmer zázračnou výdržou, má svoje limity. A to ako na fyzickej, tak i na duševnej úrovni. Nevhodná strava plná prepálených tukov, častá konzumácia alkoholu alebo škatuľka cigariet denne ju zaťažuje rovnako ako nadmerný stres, prílišná kritickosť a neschopnosť odpustiť sebe i druhým. Ak človek nevie prijať sám seba, so všetkými chybami a nedostatkami, ak nie je schopný oceniť to, čo je na ňom dobré, a rovnako nekompromisne pristupuje tiež k ostatným, potom s najväčšou pravdepodobnosťou bude bojovať s oslabenou pečeňou, čo sa v telesnej rovine prejavuje pestrou škálou príznakov, ako je bolesť vpravo pod rebrami, žalúdočná nevoľnosť, nadmerné potenie, tmavé kruhy pod očami, zvýšená únava, malátnosť atď.
 

Naučte sa poznať pravú mieru

K zdraviu svojej pečene môžete teda (okrem iného) prispieť pravidelnou psychohygienou. Uvedomte si, že nič v živote nie je len čierne alebo biele. Nielen vy, ale i ľudia okolo vás majú svoje silné a slabé stránky. Prestaňte sa preto odsudzovať kvôli domnelým chybám a nedostatkom a ten istý postoj zaujmite tiež smerom k druhým. Snažte sa byť empatický a berte rôzne životné situácie s väčším nadhľadom. Pečeň nás má naučiť umiernenosti (schopnosti poznať správnu mieru), a to nielen čo sa týka samotnej životosprávy, ale i našich emócií.
 

Prestaňte maľovať čerta na stenu

Stav našej pečene súvisí tiež s dôverou. Verte viac sebe i okolitému svetu. Neberte ho ako nepriateľa, pred ktorým je potrebné mať sa stále na pozore, ale ako spojenca, ktorý sa postará, ak to bude potrebné. A zbavte sa veľmi škodlivého zlozvyku, ktorým je vymýšľanie hororových scenárov. Alebo si skutočne chcete do života pritiahnuť všetky tie katastrofy, ktoré si tak plasticky predstavujete? Zamerajte naopak pozornosť na to, čo je vo vašom živote dobré – deti, partner, práca, priatelia, zaujímavé koníčky… Vždy sa niečo nájde. Tešte sa z maličkostí.
 

Využite liečivú silu prírody

Do kondície sa môže pečeň dostať i vďaka niektorým bylinkám, ako napríklad pestrec mariánsky. Semienka tohto okrasného strieborného bodliaka obsahujú komplex aktívnych látok nazývaný silymarín, ktorý pozitívne ovplyvňuje poškodené pečeňové tkanivo, chráni pečeňové bunky pred škodlivým pôsobením voľných radikálov, podporuje samočistiacu (detoxikačnú) schopnosť pečene a tiež trávenie a tvorbu žlče. Kvalitné výživové doplnky s vysokým obsahom čistého a kvalitného extraktu zo semien pestreca, ktorým je napríklad i Silymax 7000 mg, sa dajú voľne kúpiť v lekárňach a e-shopoch.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu