telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Vyskúšajte chôdzu naboso

Vyskúšajte chôdzu naboso
Skúsili ste sa niekedy prebehnúť len tak – bez topánok – rannou rosou alebo sa prejsť v lese po machu? Ten nádherný pocit voľnosti a slobody sa dá len ťažko k niečomu prirovnať. A to nie je všetko. Nohy, ktoré majú dostatok priestoru a čerstvého vzduchu, sú silné a odolné, čo sa následne odrazí aj na zdraví celého tela. Treba len prekonať počiatočný ostych, vyzuť topánky a môžete vyraziť. Najlepšie niekam do mäkkého, prírodného terénu...

Na tzv. bosú turistiku pozerá mnoho ľudí ešte s určitým dešpektom – ako na niečo, čo sa skrátka nepatrí. Veď po takejto prechádzke máte nohy zaprášené a neraz aj zablatené až po členky. Túto drobnú chybu krásy však bohato vynahradzuje celý rad zdravotných benefitov.

 

Dokonalá akupresúrna masáž

Často vás bolia nohy alebo máte problém so spadnutou klenbou? Potom je pre vás chôdza naboso priam ideálnou terapiou. Tým, že sa holé chodidlá snažia popasovať s drobnými kamienkami, pieskom, vetvičkami a rôznymi terénnymi nerovnosťami, dochádza k stimulácii svalov, ktoré pri nosení topánok nepracujú, a zároveň si dopriavate perfektnú akupresúrnu masáž. Ako asi viete, na chodidlách sa nachádza veľké množstvo reflexných bodov, ktoré sú pomyselnými energetickými dráhami (meridiánmi) spojené s konkrétnymi orgánmi v tele. Pokiaľ sa v niektorom z orgánov objavy dysfunkcia, reflexná plôška okamžite zareaguje zvýšenou citlivosťou (bolesťou pri stlačení). Tým, že postihnuté miesto rozmasírujete, spätne podporíte činnosť daného orgánu. A teraz si predstavte, že šliapete na rôzne výmole, kamienky, korienky, šišky a preventívne tak stimulujete celé chodidlá, to znamená všetky orgány súčasne! No, nie je to super?

 

Piesok, šišky, kamienky, potok i bahno

To však neznamená, že hneď zajtra ráno strčíte sandále do skrinky na topánky, na chrbát hodíte batoh a vyrazíte na celodennú túru. Pokiaľ ste chôdzu naboso ešte neskúšali, je potrebné, aby ste začali zvoľna a opatrne. Uvedomte si, že celý život boli vaše nohy uväznené v topánkach, takže sa musia najprv trochu ostrieľať. Na začiatok môžete vyskúšať špeciálne chodníčky, kde sa dá prechádzať v piesku, po kamienkoch, šiškách, v tečúcom ľadovom potoku, po ohobľovaných kladinách alebo napríklad v bahne. V niektorých európskych krajinách existujú špeciálne parky určené pre vyznávačov bosej chôdze, ale aj u nás je rad podobných miest (aktuálny prehľad bosých chodníkov nájdete napr. na www.bosaturistika.cz). A pokojne zoberte so sebou aj deti; pre tie je chôdza naboso zvlášť vhodná, pretože – na rozdiel od dospelých – obvykle dosiaľ netrpia žiadnymi ortopedickými chybami. Nehovoriac o tom, že hopsanie po šiškách a kamienkoch sľubuje úžasné dobrodružstvo, pri ktorom sa nudiť určite nebudú.
 

Dômyselný predskokan – „bosé topánky“

Stále ešte váhate, či sa na prechádzku vydať naboso? Tak to vyriešte ako múdra sedliakova dcéra a zaobstarajte si barefootovú obuv. Je veľmi flexibilná, s mäkkou podrážkou hrubou len niekoľko milimetrov, a bez tvarovanej klenby. V týchto „bosých topánkach“ budete zároveň obutí aj neobutí. Rovnako ako pri chôdzi naboso však platí, že barefootovú obuv by ste mali primárne používať na mäkkých prírodných povrchoch (na asfalt, dláždené cesty a mestské chodníky si vyberte radšej bežný druh obuvi). Spočiatku sa odporúča otužovať nohy v záhrade, parku, na ihrisku, na pláži, na pohodlných poľných alebo lesných cestách. Do náročnejšieho terénu by ste sa mali vydať najskôr po troch mesiacoch pravidelného tréningu.

 

Možné riziká a kontraindikácie

Aj napriek tomu, že chôdza naboso je veľmi zdravá, nie je vhodná pre každého. Ak trpíte problémami s kĺbmi (kolennými, bedrovými) alebo chrbticou, vopred sa poraďte so svojím lekárom. Veľmi opatrní by tiež mali byť ľudia s cukrovkou, u ktorých sa môže vyskytovať neuropatia (postihnutie nervov dolných končatín prejavujúce sa tŕpnutím a zníženou citlivosťou).
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu