telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Vyvarujte sa extrémnych diét. Zlepšite svoju kondíciu krok za krokom.

Vyvarujte sa extrémnych diét. Zlepšite svoju kondíciu krok za krokom.
Tiež si myslíte, že najrýchlejšia cesta k štíhlej postave vedie cez tvrdé odriekanie, či dokonca hladovku? Ako sa to vezme. Podobnými experimentmi sa dá síce za krátky čas dosiahnuť značného úbytku na váhe, otázkou však zostáva za akú cenu. Jo-jo efekt nie je zďaleka jediné riziko, ktoré na vás striehne v prípade, keď sa bezhlavo vrhnete do drastických diét...

Akákoľvek forma diéty, to znamená dočasné obmedzenie denného energetického príjmu, je pre nás nezdravá a telu rozhodne neprospieva. Nehovoriac o tom, že po návrate k bežnému spôsobu stravovania sa väčšina ľudí veľmi rýchle ocitne na svojej pôvodnej váhe, alebo dokonca ešte pár kíl priberie.

Nedivte sa! Organizmus, vyčerpaný nedostatkom živín, vyhodnotí situáciu ako život ohrozujúcu a prepne na úsporný režim. Výsledok? V momente, kedy zase začnete normálne jesť, si každý kúsok „uloží dvakrát“, ako prevenciu pred ďalšou hladovkou. Jo-jo efekt dokáže človeka poriadne otráviť, ale je iba prirodzeným dôsledkom toho, ako macošsky sme sa správali k vlastnému telu. Tak mu to teraz nemôžeme mať za zlé.
 

Pozor! Ohrozujete svoje srdce!

Je tu ale ešte ďalší argument, ktorý jednoznačne hovorí v neprospech diét. Možno, že ste nad tým nikdy nepremýšľali, ale samotná nadváha nie je paradoxne pre telo taká obrovská záťaž ako neustále chudnutie a priberanie. Práve tento neustály kolobeh, v ktorom sa strieda rýchly úbytok a opätovný prírastok na váhe, predstavuje vážne nebezpečenstvo pre srdce a obehovú sústavu a zvyšuje riziko infarktu. To je dosť pádny dôvod na to, aby sme chudli pomaly, s ohľadom na aktuálny zdravotný stav, doterajší spôsob stravovania a fyzickú kondíciu (inak chudne ten, kto denne cvičí a týždenne nachodí 50 kilometrov, alebo ten, kto neurobí ani desať drepov a fitko pozná iba z televíznej obrazovky).
 

Chcete riskovať únavu a vyčerpanie?

Určite si tiež spomínate, že pri diétach, hladovkách a podobných „hókusoch-pókusoch“, ste síce možno zhodili načas i niekoľko konfekčných veľkostí, zato ste však rozhodne neoplývali dobrou náladou, energiou a vitalitou. Dôvod je prostý – telo ju nemalo odkiaľ brať. Dajme tomu, že ste v rámci redukčného režimu vyškrtli prílohy (zemiaky, ryžu, cestoviny), ktoré patria medzi hlavné zdroje sacharidov. Ich nedostatok v jedálničku vyvoláva v krátkom čase nepríjemné príznaky, ako je únava, podráždenosť, bolesť hlavy a emočná nerovnováha. Takže si vyberte. Chcete schudnúť rýchle, ale za cenu toho, že tento efekt bude iba dočasný, budete večne hladný a budete mať nervy na prasknutie? Alebo by ste radšej zhodili pomalším tempom, zato však v pokoji a natrvalo?
 

Zaobídete sa i bez nutričných poradcov

Ak ste si zvolili druhú možnosť, nemusíte hneď vytáčať číslo do nutričnej poradne. Bohato si vystačíte s obyčajným sedliackym rozumom. V prvom rade si upravte jedálniček. Obmedzte sladkosti, naučte sa menej soliť, namiesto štiav, limonád a kolových nápojov prejdite na čistú neperlivú vodu, pridajte čerstvé ovocie a zeleninu, trochu viac vlákniny (knäckebrot, strukoviny, otruby, orechy, semienka, obilné vločky, sypané müsli, celozrnný kuskus, ryža natural a.i.) a oblúkom sa vyhýbajte fast foodom. Snažte sa tiež konzumovať, ak je to možné, „základné“, neupravované potraviny bez prídavných látok. S tými si totiž naše telo nevie poradiť, takže ich obvykle „odlifruje“ rovno do tukových zásob. K pestrej vyváženej strave patria i kvalitné nerafinované rastlinné oleje, ako repkový alebo olivový.
 

Nikdy ste nešportovali? Začnite chôdzou

Neoddeliteľnou súčasťou zdravej životosprávy je pohyb. Ak je to možné pravidelný, nie nárazový, alebo tzv. rekreačný, čo je obľúbený alibizmus niektorých „rádoby športovcov“. Vyberte si to, čo vás naozaj baví, aj keby to mali byť iba obyčajné prechádzky. Tými napokon môžete začať. Chôdza je veľmi vhodná pre ľudí, ktorí sa s pohybom nikdy veľmi nepriatelili, alebo pre tých, ktorí trpia nadváhou. Účinne rozhýbete a posilníte celé telo (hlavne jeho stred), a zároveň zbytočne nezaťažíte kĺby ani chrbticu. Prípadne si vezmite na pomoc palice. Severská chôdza (nordic walking) je ešte omnoho efektívnejšia. Zapojíte pri nej až 90 percent svalov a spálite podstatne väčšie množstvo energie.
 

Využite on-line poradenstvo

Stále si nie ste istí, či zvládnete správne si nastaviť nový stravovací plán a pohybový režim? Využite interaktívny nástroj Index zdravia, ktorý vám s tým pomôže. Ide o detailne prepracovaný program, vytvorený v spolupráci s poprednými českými odborníkmi, ktorý uľahčuje cestu k zdravému spôsobu života. Stačí, keď si nájdete 10 minút času a vyplníte krátky dotazník, ktorý sa skladá z niekoľkých tematických okruhov a 34 krátkych otázok. Výsledkom bude nielen informácia, ako ste na tom s vašou aktuálnou kondíciou, ale hlavne návrh konkrétnych krokov vedúcich k plánovanej zmene. Ide o individuálny plán, ktorý je zostavený presne podľa vašich potrieb. Navyše máte možnosť svoje zdravie podporiť i balíčkom výživových doplnkov, ktoré sú tiež navrhnuté vám na mieru.
 
index-zdravia-(1).jpg
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu