telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Zatočte s predvianočným stresom

Zatočte s predvianočným stresom
Tiež sa vás každý rok zmocňuje už na začiatku novembra sviatočná horúčka? Avšak na rozdiel od svojich ratolestí, ktoré sa už nemôžu dočkať, kedy sa v izbe rozžiari vianočný stromček, vás skôr oblieva studený pot pri predstave, čo všetko je potrebné zvládnuť? Neprepadajte panike. Hoci je adventný čas – navzdory tradíciám – plný zhonu a stresu, dá sa toto predvianočné obdobie prežiť v relatívnom pokoji. Stačí, keď si denne nájdete aspoň 15 minút na krátku relaxáciu.

Starosti, únava a nervozita sa ako zázrakom rozplynú v príjemných a nevtieravých vôňach éterických olejov. Máte doma arómalampu? Proti stresu, úzkosti a napätiu výborne zaberá mandarínkový, pomarančový alebo grapefruitový olej. Páči sa vám skôr bylinková aróma? Potom skúste majoránok, bazalku či eukalyptus. Po naozaj náročnom dni je ideálnou voľbou olej z pomarančového lístia (petitgrain). Na každodennú relaxáciu môžete použiť i medovku, bergamot, ylang-ylang, levanduľu, pelargóniu, jazmín, valeriánu, vanilku alebo ružu.
Pri kúpe olejov však majte na pamäti, že musí ísť o stopercentne prírodný výrobok. Ak je na etikete uvedený napríklad údaj 95 %, nechajte olej v regáli. Tých zvyšných 5 % sú chemické prímesi, ktoré môžu pôsobiť dráždivo a u citlivých jedincov vyvolať i rôzne zdravotné ťažkosti.
 

Ponorte sa do voňavého kúpeľa

Milujete horúci kúpeľ? Stres a napätie báječne roztopí aj relaxačný kúpeľ. Teplota vody by však nemala presiahnuť 38–39 stupňov Celzia, aby sa vám zbytočne nevysušila pokožka. Do kúpeľa môžete pridať celý rad ingrediencií, ktoré vaše telo (ale i dušu) príjemne uvoľní a osvieži: čerstvo vytlačenú šťavu z jedného citróna, 5 kvapiek éterického oleja rozmiešaných v 2 dcl mlieka, smotany či olivového oleja, 5 polievkových lyžíc sušených morských rias alebo 3 polievkové lyžice kvalitného medu. Vynikajúci je tiež kúpeľ s morskou soľou, ktorý má mimoriadne silné očistné účinky, takže sa po ňom budete cítiť ako znovuzrodení. Stačí, keď vo vani rozpustíte 0,5 kg hrubozrnnej morskej soli. Celú relaxačnú procedúru, ktorá by mala trvať aspoň 20 minút, umocní ešte príjemná hudba a niekoľko zapálených sviečok.
 

Niekedy len káva nestačí...

Mnohí z nás riešia predvianočný stres obľúbeným života budičom, akým je káva. Prečo nie? Ale nesmiete to preháňať. Tri šálky kvalitného espresa denne je tak akurát. Nadbytok kofeínu môže vyvolať bolesť hlavy, búšenie srdca, podráždenie, úzkosť a vo finále ešte väčší pocit únavy a vyčerpania.
Dlhodobú únavu možno riešiť i omnoho efektívnejšie a šetrnejšie – prostredníctvom výživových doplnkov s obsahom vysoko kvalitného koenzýmu Q10. Táto látka (nazývaná tiež ubichinon) je dôležitou súčasťou bunkových mitochondrií, ktoré fungujú ako dôležité továrne vyrábajúce energiu pre všetky bunky a hrajú tiež jednu z kľúčových rolí pri získavaní energie z potravy. Koenzým Q10 sa čiastočne tvorí priamo v našom tele, ale jeho produkcia s rastúcim vekom výrazne klesá. Vhodným riešením preto môžu byť výživové doplnky, ktoré sa dajú voľne kúpiť v lekárňach a v e-shopoch.
 

Nechajte sa uspať bylinkami

Zahnať stres a príjemne naladiť dokáže i bylinkový čaj. Môžete si kúpiť už hotové zmesi, alebo si dať namiešať vlastné. Vyskúšajte napríklad túto osvedčenú kombináciu: 40 g vňate pamajoránu, 20 g kypriny úzkolistej, 20 g ľubovníka, 10 g kvetu prvosienky a 10 g medovky. Jeden a pol polievkovej lyžice byliniek prelejte pol litrom vriacej vody, nechajte 20 minút lúhovať, preceďte, prelejte do termosky a popíjajte celý deň.
Vynikajúca je tiež zmes medovky a lipového čaju v pomere 1 : 1 (užívajte šálku po jedle) alebo valeriány a bazalky, v rovnakom pomere (pite šálku medzi jedlami).
Máte toľko starostí, že vám nedajú spať? V takom prípade by vám mohol pomôcť čaj zo šišaku (Scutellaria). Túto bylinku si obľúbila hlavne čínska medicína. Na liečbu nespavosti sa používa šišak stranolistý alebo vrúbkovaný. Účinky toho prvého sú pritom ešte o niečo väčšie, takže ak vás trápi dlhodobá nespavosť, voľte šišak stranolistý. Funguje i ako výborný prostriedok proti nervozite a precitlivenosti. Nálev pripravíte ľahko: 1 lyžičku sušenej bylinky prelejte 250 ml vriacej vody, po 15–30 minútach sceďte a popíjajte počas dňa.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu