telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

6 zlozvykov, ktoré vám pri práci ničia zrak

6 zlozvykov, ktoré vám pri práci ničia zrak
Mnoho ľudí trávi denne množstvo hodín prácou na počítači, ale len máloktorí si uvedomujú, ako sa dlhodobé pozeranie na monitor negatívne podpisuje na zdravie ich očí. Prípadné riziká často vezmú do úvahy až vo chvíli, kedy si tento stereotyp začína vyberať svoju daň, napríklad v podobe neostrého či dvojitého videnia alebo suchých, začervenaných a podráždených očí. Väčšinu týchto nepríjemností si však môžete ušetriť, ak sa vyhnete zlozvykom, ktoré očiam pri práci škodia.
 

1. Nevyhovujúce dioptrie

Nosíte už desať rokov stále tie isté okuliare a nevidíte dôvod, prečo by ste si mali zaobstarať nové? Nie ste sami. Na to, že sa dioptrie s pribúdajúcim vekom nemenia, sa spolieha veľa ľudí. Opak je však pravdou. Zvlášť ak máte okolo 45 rokov, je dosť pravdepodobné, že budete potrebovať okuliare na blízko. Postupom času sa totiž zhoršuje pružnosť očnej šošovky a pre človeka je potom ťažšie zaostriť na krátke vzdialenosti. Preto urobíte lepšie, keď sa miesto lúštenia písmeniek na obrazovke vyberiete do optiky alebo k očnému lekárovi, ktorý vám môže predpísať i špeciálne okuliare na prácu s počítačom (klasické okuliare na čítanie, ktoré síce bez problémov fungujú na vzdialenosť zvyčajnú pri držaní knihy, nemusia vždy vyhovovať).
 

2. Vysoký jas a ostré svetlo

To, že ste dostali prednastavený monitor, ešte neznamená, že si jeho nastavenie nemôžete upraviť. Vašim očiam rozhodne nesvedčí príliš vysoký jas. Preto si dajte tú prácu a prispôsobte si ho tak, aby vám čo najlepšie vyhovoval (to isté platí o kontraste). Ak máte na pracovnom stole lampu, nemala by byť nikdy žiarivejšia, než váš monitor. Voľte skôr tlmenejšie osvetlenie. Na obrazovku by tiež nemalo dopadať priame slnečné svetlo. Každú hodinu nechajte oči na 5–10 minút oddýchnuť.
 

3. Zlé rozlíšenie displeja

Usilovné žmúrenie v snahe rozpoznať drobné ikonky na pracovnej ploche vášmu zraku nijako neprospeje. Taká „mravčia práca“ znamená pre oči zbytočnú záťaž. Pohrajte sa trochu s nastavením, aby ste sa nemuseli toľko namáhať. Môžete si vybrať nielen zodpovedajúcu veľkosť ikon, ale tiež rozstup mriežky (vzdialenosť medzi jednotlivými ikonami), umiestnenie štítku a veľkosť písma.
 

4. Zhrbený chrbát

Možno to neviete, ale sedenie pri počítači s ohnutým chrbtom a bradou vystrčenou dopredu môže spôsobovať i ťažkosti so zrakom. Snažte sa preto sedieť rovno, s chodidlami celou plochou položenými na podlahe. Monitor postavte priamo pred seba nad klávesnicu – do pozície, ktorá vám umožní, aby ste sedeli uvoľnene a nezaťažovali krčnú chrbticu. Jeho horný okraj by sa mal nachádzať asi 5 až 7,5 cm nad úrovňou vašich očí. Ak nosíte bifokálne okuliare, umiestnite ho nižšie, aby sa vám naň pohodlne dívalo.
 

5. Strnulý pohľad

Tiež sa občas pristihnete, že už dlhší čas nehybne pozeráte na monitor, bez toho aby ste jedenkrát mrkli? Tento nešvár spôsobuje syndróm tzv. suchého oka, sprevádzaný nepríjemným pálením, začervenaním alebo zastretým videním. Dôvod? Vyparovanie slzného filmu, ktorý chráni oči proti vysychaniu. Prevencia je pritom veľmi ľahká: občas niekoľkokrát rýchlo zamrkajte alebo si oči na chvíľu zavrite. Vhodné sú tiež rôzne očné cviky, ktoré pretiahnu očné svaly a zlepšia krvný obeh v okolí oka (očná gymnastika). Zdravie svojich očí môžete podporiť rovnako výživovým doplnkom Lutein Plus, ktorý obsahuje látky, ako je luteín, zeaxanthín, zinok, vitamín A a E, ktoré sú nevyhnutné na zdravý zrak, chránia bunky očí pred oxidatívnym stresom alebo tvoria súčasť očného tkaniva. Tieto prípravky sa dajú kúpiť v lekárni či v e-shope.
 

6. Časté šúchanie očí

Po mnohohodinovej práci na počítači (alebo dlhšom čítaní) máme tendenciu pretrieť si oči, čo síce môže priniesť dočasnú úľavu, ale vo finále si tým spôsobíme viac škody než úžitku. Uvedomte si, že celý čas predtým ste sa rukami dotýkali klávesnice, ktorá je priamo semenišťom baktérií, a tie si teraz prenesiete rovno do očí. Infekcia však nie je jediným nebezpečenstvom. Pri častom trení očí môže tiež prísť k poškodeniu rohovky. Tento nešvár rovnako prispieva k vzniku tmavých kruhov pod očami.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu