telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

 • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
 • Pridajte ich do zoznamu želaní
 • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Krásna pleť či dobrá imunita? Odpoveď sa skrýva v zinku

Krásna pleť či dobrá imunita? Odpoveď sa skrýva v zinku

Mnohí si zinok spájate s oslabenou imunitou či „všeliekom“ zaručujúcim zdravé vlasy a pokožku. Jeho účinok na telo však skrýva omnoho viac. Zinok je druhým najviac zastúpeným minerálom vo vašom tele a zúčastňuje sa mnohých procesov, ktoré sa v organizme odohrávajú. Viete, prečo má pre telo nezastupiteľnú funkciu a prečo by ste si ho mali pravidelne dopĺňať?
 

Prečo je pre telo zinok dôležitý?

Zinok zohráva dôležitú rolu pri funkcii asi 300 enzýmov v tele, ktoré pomáhajú či už pri trávení, metabolizme alebo správnom fungovaní nervového systému. Prispieva k dobrému zraku a u mužov zachováva plodnosť a zdravie prostaty. V tele detičiek zase prispieva k ich správnemu vývoju a má priaznivý vplyv na ich mozgové bunky.
 

Buduje vašu imunitu

Dostatočne silný imunitný systém je dôležitý nielen v období, keď z každej strany na vás číha vírus chrípky, ale po celý rok. Na to, aby sa vaše telo ľahko vyrovnalo s nečakaným vírusom či baktériou, potrebuje dostatočnú „podporu“. Tú mu zabezpečíte pravidelným dopĺňaním zinku. Zinok stimuluje – či už imunitné bunky, alebo obranné mechanizmy, zároveň však znižuje tzv. oxidačný stres v tele. Nezabráni tomu, aby ste sa vírusom či baktériou nakazili, pomôže však v tom, aby ste sa z nákazy čo najskôr dostali.
 

Zázrak pre pokožku

O pozitívnom účinku zinku na pokožku už určite mnoho žien počulo. Nájdete ho totiž v mnohých pleťových produktoch – či už krémoch, opaľovacích prípravkoch alebo čistiacich géloch. Pomôže vám na ceste za zdravou pleťou vďaka svojim antioxidačným účinkom.
 
Trápi vás problematická pokožka so sklonom k akné? V tom prípade účinky zinku určite oceníte. Má protizápalové účinky, pomáha pri podráždenej pokožke a urýchľuje hojenie, vďaka čomu vám pomáha pri liečbe neželaných červených pupienkov.
 

Pre krásu vašich vlasov

Ruku na srdce, kto by netúžil po zdravo vyzerajúcich vlasoch? Vďaka pravidelnému prijímaniu zinku to nemusí byť nedosiahnuteľný cieľ. Zmierňuje vypadávanie vlasov a celkovo zlepšuje ich kvalitu. Jeho pozitívny účinok na vlasy spočíva v podpore množenia buniek a udržiavaní dobrého stavu mazových žliaz a tým aj vlasových korienkov.
 

Kedy je dobré, aby ste si ho dopĺňali?

Šanca, že máte nedostatok zinku, je relatívne maličká. Je to stopový prvok, z ktorého pre telo postačuje málo na jeho správne fungovanie. Napriek tomu je potrebné, aby ste si ho pravidelne dopĺňali, či už vyváženou stravou, alebo výživovými doplnkami. Telo si ho totiž nedokáže vyrobiť samo.
 
Aj keď nedostatok tejto látky v tele je pomerne výnimočný jav,  možno sa s ním stretnúť. Môže za to nevyvážená strava, vysoký príjem alkoholu, vek či genetika. Nedostatok zinku sa najčastejšie prejavuje:
 

 • vypadávaním vlasov a lámaním nechtov,
 • horším hojením rán,
 • oslabenou imunitou,
 • hnačkou,
 • zníženou citlivosťou chuti a čuchu.
 
Kedy si zinok dopĺňať výživovými doplnkami? Ak máte pestrú a vyváženú stravu, s najväčšou pravdepodobnosťou dostáva vaše telo dostatok zinku pre svoje fungovanie. Siahnuť po výživových doplnkov s obsahom zinku by mali:
  
 • vegetariáni alebo vegáni, keďže súčasťou ich jedálnička nie je mäso, teda primárny zdroj zinku,
 • ľudia s Crohnovou chorobou, u ktorých je znížené vstrebávanie zinku,
 • tehotné a dojčiace ženy, lebo zinok prispieva správnemu vývoju plodu,
 • ľudia so zvýšeným príjmom alkoholu, ktorý znižuje vstrebávanie zinku,
 • starší ľudia.

 

Vyberte si ten správny zinok

Police lekární sú plné výživových doplnkov s obsahom zinku. Viete, ako si vybrať ten správny? Zinok nájdete v prípravkoch, a to či už v čistej forme, alebo v kombinácii – ako súčasť tzv. multivitamínových prípravkov. Dôležité pri výbere je, aby ste sa zamerali na množstvo a formu, v akej sa zinok v danom prípravku nachádza.
 
Orotát zinočnatý, citrát zinočnatý, glukonát zinočnatý... Často ich čítate na škatuľke prípravku s obsahom zinku a ani neviete, čo znamenajú? Sú to rôzne formy, v ktorých sa zinok v danom doplnku nachádza. Prečo je prospešné, aby ste ich poznali? Rôzne formy totiž majú rôznu vstrebateľnosť. Kým napríklad pri tej istej dávke zinku v glukonátovej forme sa vám do v tela vstrebe iba 13 %, tak pri citrátovej forme to je až 34 %. Medzi najlepšie vstrebateľné formy zinku patrí organická citrátová forma, ktorá je aj súčasťou výživového doplnku Zinok 25 mg FORTE. Čím lepšiu formu zinku si zvolíte, tým menej tabliet potrebujete na dosiahnutie tej istej hladiny čistého – tzv. elementárneho zinku vo svojom tele.
 

Koľko zinku by ste mali denne prijať?

Denná dávka zinku, ktorú by ste mali svojmu telu dopriať, závisí od viacerých faktorov: veku, pohlavia, zdravotného stavu. Bežná dávka, ktorú telo dospelého potrebuje, je medzi 15 až 30 mg. Po vyššej dávke zinku (25 mg/deň) siahnite, ak akútne máte nejaké ochorenie a potrebujete posilniť imunitu alebo ak aktívne športujete.
 
Ako to je u detí? Pre deti je zinok rovnako dôležitý ako pre dospelých, či už pre ich správny vývoj, alebo dostatočne silný imunitný systém. Denná dávka zinku, ktorú organizmus dieťatka potrebuje, závisí hlavne od veku. Toto množstvo sa pohybuje v rozmedzí 3 – 10 mg. Môžete pre ne zvoliť zinok aj vo forme tabliet alebo sirupov, ale najlepšie je zvoliť prírodnú cestu a dopriať im ho formou vyváženej stravy.
 

Aké sú prírodné zdroje zinku?

Najlepšou formou prijímania vitamínov a minerálov je ich získavanie z prírodných zdrojov, teda z potravy. Potraviny bohaté na zinok sú:

 • ustrice, kraby, homáre,
 • mäso – či už červené mäso, alebo hydina,
 • ryby, najmä losos a sardinky,
 • strukoviny, predovšetkým cícer, fazuľa, šošovica,
 • orechy a semená,
 • obilniny,
 • mliečne výrobky,
 • vajcia.

 

Aj dobrého veľa škodí

Rovnako ako pri všetkých doplnkoch výživy, aj pri zinku je dôležité, aby ste si pamätali, že všetko treba užívať s mierou. Možno si myslíte, že keď užijete vyššiu dávku, tak znásobíte účinok doplnku. Opak je však pravdou. Ľahko sa tak predávkujete a navodíte si zbytočné zdravotné ťažkosti. Vysoký prísun zinku vedie k nežiaducim účinkom, ako sú:
 

 • deficit horčíka, keďže zinok ovplyvňuje jeho vstrebávanie v tele,
 • bolesť hlavy,
 • nechutenstvo,
 • znížená hladina HDL („dobrého“) cholesterolu,
 • bolesť žalúdka, nevoľnosť, vracanie,
 • zhoršená imunita.
 
Základom je, aby ste dodržiavali odporúčané dávkovanie uvedené na obale výrobku a neprekračovali ho.
 
Autorka: Mgr. Klaudia Pallérová
 
Zdroje:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-982/zinc
https://www.healthline.com/nutrition/zinc#benefits
https://health.clevelandclinic.org/zinc/           
https://www.dermaessentia.com/blogs/skin-care/benefits-of-zinc-for-skin-and-hair
https://bodybio.com/blogs/blog/zinc-for-kids
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu