telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Ako získať energiu aj bez kofeínu

Ako získať energiu aj bez kofeínu
Energia sa dá výborne čerpať zo stravy. Záleží však, o aký druh potravín ide. Pravdepodobne nebude reč o fast foode, bielom pečive a sladkostiach – to je už vopred jasné.

 

Doplňte vitamíny a minerály

Ak chcete získať dostatok živín, ktoré sú potrebné na udržanie telesnej a duševnej kondície, jedzte čo najviac potravín s obsahom B-vitamínov (mäso, ryby, celozrnné pečivo, semienka a orechy, vaječný žĺtok, otruby, pšeničné klíčky, šošovica, fazuľa, zelená listová zelenina), vitamínu C (ovocie a zelenina, najmä rakytník, šípky, červená paprika, čierne ríbezle, jahody, brokolica, kapusta, ružičkový kel) a vitamínu E (tučné ryby, orechy, semienka, kvalitné rastlinné oleje). Dôležité je aj zastúpenie niektorých minerálov, predovšetkým železa (mäso, ryby, vaječný žĺtok, zelená listová zelenina), horčíka a draslíka (orechy, obilniny, strukoviny, ovocie, zelenina).


 

Pridajte potraviny s vlákninou

Do jedálneho lístka zaraďte aj potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktoré sa trávia a vstrebávajú podstatne dlhší čas než napríklad biele pečivo, a tak bránia prudkým výkyvom krvného cukru (áno, to je presne tá situácia, keď vás prepadne útlm a musíte sa rýchlo naštartovať čokoládovou tyčinkou alebo inou maškrtou). Veľké množstvo vlákniny obsahujú napríklad jablká, hrušky, sušené ovocie, kukurica, mandle, hnedá ryža, celozrnné pečivo, šošovica, fazuľa, ovsené vločky, pohanka, cícer, brokolica.
 
 

Obmedzte alkohol a stavte na melasu

Ako už bolo povedané, nadmiera kofeínu môže mať nežiaduci efekt – pocit únavy pre pokles hladiny krvného cukru. To je tiež dôvod, prečo by ste sa mali vyhýbať alkoholu. Dbajte aj na to, aby vo vašom jedálnom lístku boli zastúpené potraviny obsahujúce chróm, ktorý je potrebný na udržanie hladiny krvného cukru. Tento minerál sa nachádza v mäse, mliečnych výrobkoch, cvikli, melase, lesných plodoch a celozrnnej obilnej múke.


 

Pri prechádzke v prírode si vyzujte topánky

Príliv čerstvej energie vyvoláva aj pohyb. Je úplne jedno, čomu dávate prednosť – či  prechádzkam, behaniu, plávaniu, bicyklovaniu alebo trebárs ľahkému adrenalínu na in-line korčuliach. Teraz v lete môžete využiť, že zem je príjemne teplá. Vyjdite  si von naboso, samozrejme, niekde v prírode, kde nehrozí, že by ste stúpili na črepinu alebo niečo podobné. Budete prekvapení, ako neuveriteľne chôdza naboso dobíja. Tým, že väčšinou nosíme topánky, strácame kontakt s prírodnou energiou zeme. Napojte sa znova na jej zdroj a uvidíte, že o niekoľko minút bude po únave.

 
 

Dobite si baterky čínskym cvičením

Môžete vyskúšať aj staré čínske umenie čchi-kung – zdravotné, relaxačné a dychové cvičenie, ktorého cieľom je znovu obnoviť prirodzené prúdenie životnej energie vo vnútri nášho tela, alebo taiči, pri ktorom sa učíte ovládať svoju vitálnu energiu. Tú však môžete uvoľniť aj akýmkoľvek ďalším pohybom, napríklad tancom.  Skúste si niekedy, keď prídete z práce domov, pustiť  svoju obľúbenú hudbu a striasť zo seba všetok stres a napätie,  ktoré ste nazbierali v priebehu celého dňa. A keď si pri tom ešte zaspievate, tým lepšie. Spievanie zlepšuje náladu a pumpuje do krvného obehu väčšie dávky kyslíka.


 
 

Vyskúšajte najsilnejší prírodný životobudič

Ak máte  pocit, že už naozaj „meliete z posledného“, môžete vyskúšať aj rôzne prírodné stimulanty. Za bylinu s najsilnejším povzbudzujúcim účinkom je považovaný ženšen pravý (panax ginseng), ktorý využívali starí čínski lekári už od 4. storočia pred naším letopočtom. Ženšen sa pestuje v mnohých krajinách, ten najkvalitnejší však pochádza z Kórey. Obsahuje látky, ktoré pomáhajú zachovať fyzickú a duševnú výkonnosť, podporujú pamäť a sústredenosť, zaháňajú únavu a podporujú bdelosť. Výhodou je, že nenarušuje kvalitu spánku.
V lekárňach a e-shopoch si môžete voľne kúpiť výživové doplnky s vysoko kvalitným extraktom z kórejského ženšenu v kombinácii s vitamínom E, ktorý patrí do skupiny antioxidantov a pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
 
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu