telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Dostaňte svoje telo späť do formy

Dostaňte svoje telo späť do formy
Cítite sa veľmi unavený a bez energie, hoci na to nemáte žiadny dôvod? Trápia vás nepríjemné pocity v oblasti žalúdka a pri pohľade do zrkadla ste si všimli tmavé kruhy pod očami, ktoré tam predtým neboli? Ak navyše máte sklony vnímať svet čierno-bielo a v poslednom čase vidíte okolo seba len samé problémy, je dosť pravdepodobné, že máte oslabenú pečeň. A nad tým by ste rozhodne nemali len tak mávnuť rukou. Bez tejto výkonnej čističky nie je náš organizmus schopný fungovať...

To, v akom stave sa nachádza pečeň, vypovedá o tom, ako veľmi je človek „otrávený“ – či už nevhodnou stravou, alkoholom, niektorými druhmi liekov, alebo i prebytkom stresu a negatívnych myšlienok. Pečeň je síce nesmierne odolný orgán, ktorý dokáže pracovať i pri vysokom stupni poškodenia, ale ak musí dlhodobo znášať toxickú záťaž, dôjde k jej oslabeniu, čo sa nepriaznivo prejaví na našej telesnej i duševnej kondícii.
 

Vyhnite sa prekysleniu

Pečeni škodí predovšetkým strava plná nezdravých tukov (typu fast food), konzumácia potravín „vylepšených“ veľkým množstvom prídavných látok a umelých sladidiel, ale tiež alkohol a niektoré lieky (predovšetkým antibiotiká, syntetické hormóny a tak obľúbené pilulky proti bolesti). To všetko náš organizmus veľmi prekysľuje, a ako vieme, kyslé tkanivá sú ideálnou živnou pôdou pre výskyt a množenie vírusov, baktérií a parazitov (divili by ste sa, koľko ľudí v sebe nosí hotový „jurský park“, hoci to vôbec netušia). Pritom stačí málo, aby sme sa zbavili týchto nezvaných votrelcov a s nimi i rôznych zdravotných ťažkostí, ktoré spôsobujú. Doprajte svojej pečeni (a tým i celému telu) dôkladnú očistu. Existuje rad spôsobov, ako to urobiť – od niektorých zmien v jedálničku cez úpravu životosprávy až po užívanie detoxikačných bylín.
 

Zaraďte občas krátky pôst

Je to logické. Ak máme v tele prebytok kyselín, je potrebné tento nepomer kompenzovať dostatkom zásad, presnejšie povedané potravín, ktoré majú v tele zásadotvorný účinok. Do tejto kategórie patrí predovšetkým zelenina: kapusta, žerucha, brokolica, zeler, cibuľa, rukola, čakanka, valeriána, artičoky, ďalej citrusy (a to i napriek svojej kyslej chuti), strukoviny, rôzne druhy semienok, panenské rastlinné oleje, vlašské a lieskové orechy alebo morské ryby (losos, sardinky). Nezabúdajte ani na skúsenosti našich predkov, ktorí určite mali dobrý dôvod na to, aby občas vyradili z jedálnička mäso. Prípadne si doprajte krátky pôst. Mal by trvať najdlhšie tri dni, a to v čase, kedy máte možnosť hodne odpočívať. Vyhnite sa pritom ovociu, pretože má vysoký obsah fruktózy, a zamerajte sa radšej na čerstvé zeleninové šťavy.
 

Vsaďte na strieborný bodliak

Siahnuť môžete i do bylinnej ríše. „Expertom na pečeň“ je okrasný strieborný bodliak ostropestrec mariánsky. Jeho semienka obsahujú komplex aktívnych látok, ktoré podporujú samočistiace schopnosti pečene. V lekárni môžete kúpiť semienka ostropestreca, ktoré doma rozdrvíte a pripravíte si z nich čaj, alebo zvoľte pohodlnejší variant v podobe výživového doplnku Silymax s vysokým obsahom čistého a kvalitného extraktu zo semien. Extrakt z ostropestreca pomáha udržiavať normálnu funkciu pečene, podporuje jej detoxikačný potenciál, chráni pečeňové bunky pred škodlivým pôsobením voľných radikálov a pomáha správne tráviť.


Snažte sa byť menej kritický

Z hľadiska psychosomatiky slúži pečeň ako „lapač“ našej zúrivosti, hnevu, zloby, strachu a ďalších negatívnych emócií. Okrem už spomínaných rizikových faktorov ju teda zaťažuje tiež prílišná kritickosť a neschopnosť odpustiť sebe i druhým. Ak máte ťažkosti s pečeňou, znamená to, že neviete prijať samého seba
so všetkými svojimi chybami a nedostatkami. Uvedomte si však, že každý má svoje silné i slabé stránky. Prestaňte odsudzovať ľudí za to, akí sú, ako žijú a čo robia. Naučte sa tolerovať slabiny iných a ustúpiť, ak je to potrebné. Snažte sa byť viac empatický a dívajte sa na rôzne životné situácie s väčším nadhľadom.

Pečeň môžete posilniť tiež tým, že budete rešpektovať orgánové hodiny. Podľa tradičnej čínskej medicíny dosahuje pečeň svoje energetické maximum medzi 1. a 3. hodinou rannou, kedy vrcholí proces detoxikácie. Preto je nevyhnutné, aby ste v tomto čase neponocovali a už vôbec nekonzumovali kávu alebo alkohol. Do pečene potom prúdi minimum energie a môže sa stať, že si ju vezme odinakiaľ – veľmi často napríklad zo srdca, čo môže byť príčinou nočných infarktov.

 

Čím ešte podporíte činnosť pečene

  • Do jedálnička zaraďte niektoré druhy korenia: petržlen, kardamóm, rascu, zázvor, čierne korenie, chren, paštrnák, bobkový list, bazalku, rozmarín alebo škoricu.
  • Jedzte hlavne čerstvé potraviny a jedlo pripravujte varením a dusením.
  • Vypite počas dňa aspoň dva litre tekutín (zeleninové šťavy, zelený čaj, čistá voda bez bubliniek).
  • Pravidelne cvičte. Snažte sa hýbať aspoň 20–30 minút denne (nemusíte lámať rekordy, pokojne stačí i svižná prechádzka).
  • Nefajčite. Množstvo toxínov, ktoré sa nachádzajú v cigaretovom tabaku, zvyšuje riziko poškodenia pečene.
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu