telephone Zavolajte nám 0800 191 191
Váš zoznam je prázdny

Ako to funguje?

  • Nájdite na našich webových stránkach najvhodnejšie produkty pre seba a svojich blízkych
  • Pridajte ich do zoznamu želaní
  • Keď máte všetko, čo potrebujete v zozname želaní, prejdite na partnerský obchod, kde si môžete vybrať množstvo a dokončiť objednávku.

Váš zoznam želaní je prázdny. Pozrite sa na naše produkty a vyberte tie najlepšie, ktoré podporujú vaše zdravie.

Päť tibeťanov – viac ako obyčajné cvičenie

Päť tibeťanov – viac ako obyčajné cvičenie
Cítite, že by si bolo treba trocha rozhýbať a pretiahnuť telo, ale nemáte čas ani chuť chodiť niekoľkokrát týždenne do fitka? To ani nemusíte. Stačí, keď si každé ráno zacvičíte 5 tibeťanov. Túto zostavu vymysleli starí tibetskí mnísi, ktorí si vďaka jej pravidelnému precvičovaniu zachovávali až do vysokého veku pevné zdravie, mladosť a vitalitu. Prečo to tiež neskúsiť? Nie je to nijako prehnane náročné a potrebujete len karimatku a približne polhodinku času.

Možno ste už počuli o tzv. čakrách. Východná medicína týmto pojmom označuje energetické centrá v tele, ktorými prúdi vitálna energia a udržuje nás nažive. Pokiaľ je niektorá z čakier zablokovaná alebo akokoľvek inak oslabená, dochádza v tele k disharmóniám, ktoré sa neskôr môžu prejaviť v podobe rôznych telesných a duševných problémov a chorôb. A platí to aj naopak.
 

Účinky pocítite po troch mesiacoch

Ak sú naše čakry plne funkčné, cítime sa zdraví, šťastní a plní síl. Faktom však je, že väčšina ľudí má zablokovanú jednu alebo viac čakier, a to z viacerých rôznych príčin (nevhodná životospráva, nadmerný stres, prežité traumy, tragické straty, prílišné lipnutie na materiálnych veciach, komplikované vzťahy, neschopnosť či neochota odpúšťať atď.). Cvičením 5 tibeťanov môžeme pomôcť tieto blokády odstrániť a uviesť telo i myseľ do stavu rovnováhy. Nečakajte však zázrak do troch dní. Blahodarné účinky cvičenia pocítite na sebe približne po troch mesiacoch. Oplatí sa však vydržať. Každodenné praktizovanie tejto zostavy prospieva aj v mnohých ďalších smeroch: vyrovnáva hladinu hormónov (čo ocenia najmä ženy v menopauze), zlepšuje pevnosť kostí, spevňuje brušné svaly, podporuje spaľovanie kalórií a zoštíhľuje, zbavuje dvojitej brady, zrýchľuje metabolizmus, dodáva energiu, čistí lymfatický systém a celkovo detoxikuje organizmus.
 

Cvičte podľa svojich možností

Päť tibeťanov môžete cvičiť bez ohľadu na vek alebo telesnú kondíciu, jednotlivé cviky sa proste snažte robiť tak, ako najlepšie viete (a ako vám vaše telo dovolí). Treba iba dodržovať presné poradie cvikov, pričom každý z nich sa robí opakovane. Pokiaľ ste túto zostavu nikdy necvičili, začnite tromi opakovaniami a tento počet postupne zvyšujte, až sa dostanete k číslu dvadsaťjeden. Medzi jednotlivými cvikmi si vždy urobte krátku pauzu – postavte sa, dajte ruky v bok a urobte dva hlboké nádychy a výdychy. Cvičte pomaly a sústredene a snažte sa pritom čo najviac vnímať svoje telo.
 

1. tibeťan – vlk

Postavte sa a rozpažte ruky s dlaňami otočenými dolu, prsty pritom tlačte k sebe. Začnite sa zvoľna točiť v smere hodinových ručičiek – týmto spôsobom prijímate energiu. Keď skončíte, zopnite ruky a dajte ich pred srdce. Prvý tibeťan zlepšuje celkový energetický stav organizmu.
 

2. tibeťan – sviečka

Ľahnite si na chrbát, ruky nechajte pozdĺž tela. Položte si bradu na hruď a s nádychom zdvihnite hore obidve nohy – snažte sa ich dostať do pravého uhla k telu a ideálne ešte o kúsok ďalej. Spočiatku to možno nedokážete, ale to nevadí, zdvihnite nohy, až pokiaľ to pôjde, a pokojne ich nechajte mierne pokrčené. S výdychom sa pomaly vracajte späť dolu. Druhý tibeťan posilňuje brušné a chrbtové svaly a reguluje látkovú výmenu.
 

3. tibeťan – polmesiac

Kľaknite si na kolená (lýtka a stehná zvierajú pravý uhol) a rukami si zozadu podoprite zadok. Bradu nechajte klesnúť na hrudník. Nadýchnite sa, zdvihnite hlavu a zakloňte sa dozadu, ako najďalej dokážete. S výdychom sa potom vráťte späť do východiskovej polohy. Tretí tibeťan zlepšuje srdcovú činnosť, posilňuje imunitu a krčné svalstvo.
 

4. tibeťan – most

Posaďte sa na zem s natiahnutými nohami (chodidlá sú od seba asi tridsať centimetrov), ruky pozdĺž tela, dlane smerujú k zemi na úrovni bokov, hlava spočíva na hrudníku. S nádychom zakloňte hlavu a súčasne zdvihnite telo – kolená sa ohnú a ruky sa opierajú o zem. Napnite všetky svaly a pár sekúnd vydržte. Uvoľnite sa a s výdychom sa vráťte do východiskovej pozície. Štvrtý tibeťan podporuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou.
 

5. tibeťan – hora

Ak cvičíte jogu, potom si určite všimnete, že tento cvik kombinuje dve známe jogové pozície – kobru a strechu. Ľahnite si na brucho a vzoprite sa na dlaniach a prstoch nôh (rozostup medzi dlaňami i chodidlami je na šírku ramien). Hlava je v záklone. Potom s nádychom prejdite do strechy – zdvihnite zadok a hlavu skláňajte k hrudníku. S výdychom sa potom vráťte do východiskovej pozície. Počítajte s tým, že tento cvik je o niečo náročnejší a začiatočníkom trvá obyčajne pár týždňov, kým ho zvládnu. Piaty tibeťan harmonizuje myseľ a blahodarne pôsobí na nervový systém.
 
Späť na všetky články

To najlepšie z nášho magazínu